Çocuğunuzun Sınav Kaygısını Arttırmayın!

Kaygı kişinin bir uyaranla karşı karşıya kaldığında yaşadığı bedensel, zihinsel ve duygusal değişimlerle kendini gösteren bir uyarılmışlık durumudur.

Çocuğunuzun Sınav Kaygısını Arttırmayın!

Sınava hazırlanan öğrencilerde kaygı beklenen bir durumdur ,belli bir düzeyde olması yararlıdır ve başarı oranını arttırır. Kaygı düzeyinin çok yükselmesi ise  başarı oranı ile ters orantılıdır ve kişiyi olumsuz yönde etkilemeye başlar.

Kaygı yaşayan bir öğrencide ( bireyde) birtakım bedensel belirtiler ortaya çıkar. Ders çalışırken ya da sınava girerken ağız kuruluğu, terleme, titreme, kalp çarpıntıları,nefes almada güçlük, mide bağırsak problemleri, dikkatini toplamada güçlük vb semptomlar görülebilir. Bu belirtilerin yaşanması kişideki endişe düzeyini arttırır ve başarıyı olumsuz etkiler.
Kaygının zihinsel süreçlerdeki değişimleri de belirgindir. Sınava girecek olan öğrencinin sınavla ilgili olumsuz düşünceleri belirgindir.

Örneğin; "Eğer başaramazsam, her şey biter! " yerine "Elimden gelen gayreti gösterdim, bir çok kez arkadaşlarımla gezmeye bile gitmedim, sınavda da elimden geleni yapacağım " gibi olumlu düşünce süreci kaygı düzeyini düşürecektir.

Kaygı düzeyi yükseldiğinde rahatlama egzersizleri de yapılabilir. Kafanızı boşaltmak , biraz dinlenirken burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan vermek  rahatlamanızı sağlayacaktır. Üniversitede olduğunuzun hayallerini kurmaya şimdiden başlayabilirsiniz.

Sınav öncesinde; gece uyumak için kendinizi zorlamayın, her zaman kaçta yatıyorsanız o saatte yatabilirsiniz ( 23.00 geçmemesine dikkat edin) yatmadan önce ılık bir duş alabilirsiniz. 

Sabah her zaman yediklerinizin dışında bir şey yememeye dikkat edin,  belki midenizi bozabilir.

Şekerli bir şeyler tatmak da yararlı olacaktır. Önceden yerini belirlediğiniz okulunuzun yolunu tutun yaklaşık 45 dk önceden orada bulunacak şeklide yola çıkabilirsiniz. Kimliğinizi yanınıza almayı unutmayın.

Salona alınmayı beklerken kendinize odaklaşmamaya önem gösterin, çevrenizle ilgilenin. Sıranıza oturduğunuzda  düşünceniz  " Şu soruların hakkından geliyim bekle beni üniversite " olsun. Soruları dikkatli okuyun, zamanı iyi kullanın ve yapamadığınız soru üzerinde durmayın, atlayın.

Zamanı iyi kullanmayı unutmayın, başkaları ile kendinizi asla karşılaştırmayın!. Boş bıraktığınız sorunun tümünü kocaman bir yuvarlak içine alabilirsiniz. Geri döndüğünüzde hemen onu fark edebilmek için. Soruları okurken olumlu bir ifade mi olumsuz bir ifademi olup olmadığına dikkat edin, soruyu okurken son kelimeyi içinizden vurgulayın.

Kendinizi daha önceden defalarca girdiğiniz deneme sınavlarındaymış gibi hissedin. Zaman su gibi akıp geçecek gerçekten sınav bittiğinde bittiğine bile inanmakta güçlük çekeceksiniz. "elimden geleni yaptım, işte herşey bitti , sıra güzel bir tatilde.. " diyerek sınavdan gülümseyerek çıkın.

Bu dönemde ailelere düşen görev çok büyük;çocuklara güvendiklerini hissettirmeli,onları eleştirmemeli, başka çocuklarla asla kıyaslamamalı, sonuç ne olursa olsun yanında olduklarını hissettirmeleri gerekir.

25.2.2011 - 5591

İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
Sağlıklı Psikoloji İçin 10 Altın Kural
Sağlıklı Psikoloji İçin 10 Altın Kural
obsesif kompülsif bozukluk (OKB)
obsesif kompülsif bozukluk (OKB)
Geleceğe Umutla Bakmak Ölüm Riskini Azaltıyor
Geleceğe Umutla Bakmak Ölüm Riskini Azaltıyor
Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]