Çocuğunuzun Zekasını Geliştirebilirsiniz!

Zeka; beynin değerlendirme, planlama, sorun çözme, soyut düşünme, düşünceleri kavrama, dil kullanma ve öğrenme gibi işlevleri konusundaki becerilerini değerlendiren, çerçeve bir terimdir

Çocuğunuzun Zekasını Geliştirebilirsiniz!

Zeki olmak kuşkusuz iyi bir şeydir. Ama zekayı artırmak için ders de yoktur, okul da.

"Akıllı olmak " ya da akıllı davranmak ilk bakışta "zeka " ile çok ilişkili görünmekle birlikte, zeka ile her zaman doğru orantılı değildir. Zeka düzeyi yüksek olan herkes akıllı olacak diye bir kural yoktur. Wolfgang Amadeus Mozart, Albert Einstein, Pablo Picasso gibi dahilerin, olağanüstü yeteneği ve yaratıcı gücü olan çok zeki insanların bile her zaman akıllı olup olmadıkları tartışılabilir. Diğer taraftan bunun tersi de doğrudur: Akıllı olmak için zeki olmaya gerek yoktur.

Aklını kullanmak, akıl almak (ya da almamak), akıl öğretmek, aklını başına toplamak gibi deyimlerimiz ve akıl akıldan üstündür, akıl yaşta değil baştadır gibi atasözlerimizde de çok kullandığımız ve çocuklarımızdan olmasını istediğimiz "akıl " ne içeriyor peki, bilinçli olarak düşündünüz mü?

Sanırım, gerçeklere uygun davranmanın yanı sıra bir miktar da bilgeliği kastediyoruz, aklı tarif ederken. Akıllı konuşurken ya da davranırken altta savunulabilir, mümkünse bilimsel yollarla bulunmuş ve kanıtlanmış, güçlü bilgi ve verinin de bu davranışı desteklemesini istiyoruz. Yalnızca bunlar yan yana gelince akıllı olunabiliyor.

Aklın testi (şimdilik) yok. Puanı da yok. Zeka ise uygulanan testlerle bir açıdan rakamsal olarak değerlendirilebiliyor. Ama biliniyor ki, zeka testleri ne gerçeklerle uyumlu davranışı ne bilgeliği ne de kanıtlı, eleştirel düşünme becerisini ölçebiliyor.

Gözlemler bunu kanıtlıyor; yeterince yüksek zeka puanı olan insanların bile zaman zaman akılcı düşünüp, akılcı davranamayabildiği açıkça görülüyor. Hatta, zeki insanlar bazen aptalca davranabiliyorlar. Düşünce ve davranışlarının arkasında bilgi, veri, doğrular ve gerçekler yatmayabiliyor; yüzeysel ve kanıttan yoksun konuşabiliyorlar, yorum yapabiliyorlar.

İnandığımız, gerçek olmasını arzuladığımız, işimize gelen, beklentilerimize uygun düşüncelerin doğru olmayabileceğini; hem kendi önyargılarımız ve bakış açılarımızdan hem de belleğimize kazınmış dogmalardan farklı başka seçeneklerin de olabileceğini her seferde aklımızdan geçirmeliyiz.

Daha berrak, anlamlı, derin ve geniş ve mantıklı, bilinçli düşünmeyi, gerçekleri ve altta yatan nesnel ilişkileri sorgulamayı öğrenmeli ve öğretmeliyiz. Bize söylenenlerle yetinmemeli, enerji harcayarak, bilerek ve isteyerek aktif düşünmeyi ve bu düşüncelerimizi kağıda dökebilmeyi becerebilmeliyiz.

Zeki olmaktan farklı olarak "akıllı olmak " öğrenilebilir. O zaman da başkalarına karşı "akıllı geçinmeye " gerek kalmaz. Yaşadığımız hayatın ve bu süre içerisinde ürettiklerimizin kalitesinin düşüncemizin niteliği ile orantılı olduğunu unutmayalım.

6.2.2011 2 - 4966

İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Sma
Sma'lı Hastalar İçin Umut Işığı
Çocuklarınıza Her Gün 1 Yumurta Yedirin!
Çocuklarınıza Her Gün 1 Yumurta Yedirin!
1 Damla Kan Bebeğinizin Hayatını Kurtarabilir!
1 Damla Kan Bebeğinizin Hayatını Kurtarabilir!
Az Uyuyan Çocuklar Başarısız Oluyor!
Az Uyuyan Çocuklar Başarısız Oluyor!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]