Çocuk Gelişimi Uzmanından Önemli Uyarılar

İzmir Üniversitesi (İZÜ) Çocuk Gelişimi Programı Başkanı Yrd.Doç.Dr.Neslihan Koçer uyarıyor...

Çocuk Gelişimi Uzmanından Önemli Uyarılar

İzmir Üniversitesi (İZÜ) Çocuk Gelişimi Programı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, tatilde çok geç yatan, sabah çok geç kalkan, geç saatlere kadar televizyon izleyen ya da bilgisayar başından ayrılmayan çocuğun beden sağlığını kaybedebileceğini söyledi.

2012-2013 eğitim öğretim yılının ilk yarısının sona ermesi ile birlikte Türkiye genelinde 15 milyon öğrenci ve 700 bine yakın öğretmen için beklenen tatil başladı. Okula bu yıl başlayan 1 milyon 870 bin 705 birinci sınıf öğrencisi de ilk defa karneyle tanıştı. Çocukların evde her istediğini rahatça yapabileceği, geç saatlere kadar uyanık kalacağı, sabah da geç kalkabileceği bir dönem olarak algılanabilen tatil günleri için İzmir Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Program Başkanı Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, anne ve babalara önemli uyarılarda bulundu.

Tatil döneminde evde uygulanan kuralların esnetilebileceğini, yok sayılabileceğini ya da yeni kuralların konulabileceğini, hatta anne-baba çalışıyor ve çocuğun sorumluluğu büyük ebeveynlerdeyse kuralların geçersiz hale bile gelebileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Koçer, tatil döneminde çok geç yatan, sabah çok geç kalkan, geç saatlere kadar televizyon izleyen ya da bilgisayar başından ayrılmayan çocuğun beden sağlığının da olumsuz etkilenebileceğini söyledi. Koçer sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle okul öncesi ve ilköğretim ilk kademedeki çocukların kendilerini güvende hissetmeleri ve hayatlarında disiplin oluşturabilmeleri açısından kurallara ihtiyaç vardır. Tatil dönemlerinde çocuklara sonsuz özgürlük tanımak ve her dediklerini yapmak, çocuk merkezli aile haline gelmek çocuğa fayda değil aksine zarar verir. "

BESLENMEYE DİKKAT

"Beslenme konusuna özellikle dikkat edilmeli, rutin zamanlarda yenilip-içilmesine izin verilmeyen sağlıksız gıdalara çocukların yönlenmesi önlenmeli " diyen Koçer, yatış saatinin de özellikle ilköğretime kadar en fazla yarım saat geciktirilebileceğini söyledi.

"Tatilin iyi değerlendirilmesi konusunda ailenin model olması ve doğru yönlendirmesi, çocuğun ilerideki hayatında tatil kavramının oluşmasına, boş zamanlarını nasıl değerlendireceği, verimli hala getireceği ve stres ve zorluklarla baş edebilmesi konusunda da çocuğa yol gösterecektir " diyen Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, tatilde çocukların sürekli evde kalmalarından ziyade arkadaşları ve sevdiği diğer insanlarla nitelikli zaman geçirmelerine, her gün belli sayfada kitap okumalarına, yaşanılan şehirde çocukların dünyalarına farklı bir algı getirecek katılım sağlayabilecekleri etkinliklere, temiz hava ve doğayla kucaklaşacakları ortamlara dahil edilmelerine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

KÜÇÜK SORUMLULUKLAR VERİN

Neslihan Koçer, gün geçtikçe birbirine yabancılaşan, doğadan uzaklaşan, insan ve hayvan sevgisinin azaldığı, hoşgörü ortamının gittikçe yok olduğu dünyada çocuklara paylaşmayı öğretecek ve kendilerini iyi hissettirecek en iyi şeyin, onlara küçük sorumluluklar verilmesi olduğunu ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Koçer, "Tatil sonrasında, bakılacak uygun ortamın bulunmadığı gerekçesi ile başkasına verilmeyecek ya da sokağa atılmayacak bir evcil hayvan edinmek ya da güzel renkleri olan bir çiçek alarak çocuklarınıza sorumluluk vermeye başlayabilirsiniz " dedi. - İZMİR

2.2.2013 0 - 11955

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]