"Çocuk İstismarı Ve İhmali" Konferansından Önemli Notlar!

Marmara Üniversitesi Çocuk Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr.Tolga Dağlı, çocuk istismarı konusunda, "Son olaylara bakıldığı zaman gerçekten yıpratıcı, şiddetli vakalarla karşılaşıyoruz.

Marmara Üniversitesi Çocuk Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Dağlı, çocuk istismarı konusunda, "Son olaylara bakıldığı zaman gerçekten yıpratıcı, şiddetli vakalarla karşılaşıyoruz. İnsan bu tür haberleri okurken ürperiyor " dedi.

Sivas'ta "Çocuk istismarı ve ihmali " konulu konferans düzenlendi. Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dr. Hikmet Boran Konferans Salonu'nda düzenlenen programın açılışında konuşan Sivas Valisi Ali Kolat, son günlerde artan çocuk istismarının önüne geçilmesi gerektiğini kaydederek, üniversite bünyesinde Çocuk Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi kurduklarını, bu yönde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Marmara Üniversitesi Çocuk Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Dağlı ise çocuk istismarının son günlerde arttığına değindi. Prof. Dr. Dağlı, istismar olayları sonunda çocuğun ya da kişinin aradan belli bir zaman geçtikten sonra adli makamlara başvurmasının bu tür olaylarda yapılan en büyük yanlış olduğunu belirterek, "Olaydan sonra çocuk banyo yaptırıldıktan sonra adli makamlara başvuruluyor. Bu ise delillerin yok olmasına ve yapılan muayenelerde sonuca ulaşılmada sorun yaşanmasına sebep oluyor " dedi.

Mağdurun karakol veya savcılık sorgulamasından sonra muayeneye gönderildiğini belirten Dağlı, "Toplumsal değerler açısından olayı gizlemek istiyorlar, saklıyorlar. Bazen de çok uzun yıllar sonra ortaya çıkıyor. Önce mahallelerdeki karakollara gidiliyor. Oradan doktor muayenesine gidiliyor. Daha sonra hukuki süreç başlıyor ve bu süreçte çocuk defalarca muayene ediliyor. Çocuk defalarca olayı hatırlamak zorunda kalıyor ve psikolojik travma yaşayabiliyor " diye konuştu.

Son günlerde ülkede yaşanan olaylara da değinen Dağlı, "Son olaylara bakıldığı zaman iş farklı boyutlarda. Gerçekten yıpratıcı, şiddetli vakalarla karşılaşıyoruz. İnsan bu tür haberleri okurken ürperiyor " dedi. Marmara Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif İnanıcı ise olayların mağdur ve fail tarafı olduğunu belirterek, bu tip olayların ev ve okul arasında geliştiğini ifade etti. İnanıcı,

Marmara Üniversitesinde oluşturdukları Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında bilgi verdi. Bu tip çocuk koruma birimlerine hastanın Cumhuriyet savcısının sevki sonucu geldiğini ifade eden İnanıcı, adli görüşme, öykü alma, fiziki muayene ve ruhsal tedavinin bir bütün içinde gerçekleştiğini söyledi. - SİVAS

8.4.2011 1 - 6310

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]