Çocuklar "Cinsel İstismarı" Resimli Hikaye Kitaplarıyla Öğrenecekler

Çocuk eğitimi ve dil gelişimi konusunda ABD ve Japonya'da çalışmalar yürüten Yasemin Yusufoff, çocukların cinsel istismardan korunması için resimli hikaye kitapları hazırlıyor.

Çocuklar

Cinsel istismarın önlenmesi ve maruz kalanların rehabilitasyonu konusunda derneklere destek veren Yusufoff, Türkiye'de çocuğa yönelik cinsel istismarın önlenmesinde ailelere ve çocuklara yönelik eğitimlerin büyük önemi bulunduğunu belirtti.

Çocukların tanımadıkları birileri tarafından cinsel istismara maruz kalmalarının nadir görüldüğünü, genellikle istismarın ailenin yakını ya da tanıdıkları tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Yusufoff, ailelerin aslında çocuklarını nasıl koruyacağını çok iyi bildiğini, şüphelenilmeyecek kişilerden geldiği için cinsel istismarı fark edemeyebildiklerini söyledi. Yusufoff, "İnsanlar hep 'çocuğumu biri alıp götürürse' korkusu yaşar.

Halbuki tehlike daha yakında olabilir. Cinsel istismarı yaşayan çocuklar nadiren tanımadıkları birinden bu istismarı görüyorlar. Genellikle çevreden, komşudan, akrabadan gelen istismara maruz kalıyorlar " diye konuştu. Ailelerin çocukların davranışlarındaki değişikliği iyi gözlemlemesi gerektiğine işaret eden Yusufoff, zaman zaman ailelerin yakınlarına güvenip çocuklarına güvenmemezlik yapmamaları gerektiğini dile getirdi.

Çocuğun dikkatle dinlenilmesinin önemini vurgulayan Yusufoff, ayrıca çocuğa cinsel istismarla ilgili bilgi verilmesi gerektiğini ifade etti. Ailelerin çocuklarına "iç çamaşırlarının kapattığı bölgeler senin özelindir.

Oraya doktorlar ve bizden başka kimse dokunamaz " demesi gerektiğini anlatan Yusufoff, ayrıca ailelerin çocuklarına "senin özel bölgelerine dokunmak isteyen biri olduğunda ona izin verme ve bunu bize mutlaka anlat. Bu olayda senin hiçbir suçun yok " denmesinin çocuğu bu tür olayları anlatmaya teşvik edeceğini belirtti. Amerika'da cinsel istismarın çocuklara anlatılabilecek şekilde resimlerle öğretildiği hikaye kitapları bulunduğunu kaydeden Yusufoff, Türkiye'de de bu tür bir hikaye kitabı çıkaracağını bildirdi.

Çocukların görsel ögelerle daha da etkili ve kolay bir şekilde eğitilebileceğine dikkati çeken Yusufoff, 3-6 yaş grubundaki çocuklara yönelik kitapta, bir çocuğun kendisine dokunmak isteyen bir yakını veya tanıdığına izin vermediği ve hemen olayı anne babasına anlattığı, ebeveynlerin de olayı anlattığı için çocuğu takdir ettiklerini anlatan öykülerin yer alacağını söyledi.

Haydi Tut Elimi Derneğinin desteğiyle hazırlanacak kitabın resimlerini de Amerikalı Ressam Rose Deniz'in yapacağını kaydeden Yusufoff, kitaplar dağıtıldığında ailelerin çocuklarıyla bu kitapları okumalarını istedi. Yusufoff, "Ebeveynler 'Çocuk iyi ki anne babasına söylemiş değil mi.

Çünkü onun hiç suçu yok " diyerek cinsel istismarı çocuklarına anlatırlarsa çocuklar da böyle bir durumda karşılaştıklarında ebeveynlerine kolayca açılabilirler. ÇOcukları ve aileleri bu konuda mutlaka aydınlatmamız lazım. Çocuklar genellikle yaşadıklarını ailelerine söyleyemiyor. Kendilerini suçlu sanıyorlar.

Çocuklar maruz kaldıkları cinsel istismarın kendilerinin suçu olmadığını bilmeli " diye konuştu.

19.4.2011 - 6495

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]