Çocuklar İçin Tokluk Kemeri Geliştiriliyor

Obeziteyle mücadele için geliştirilen tokluk kemerini çocukların da kullanabilmesi için çalışmalara başlandı.

Çocuklar İçin Tokluk Kemeri Geliştiriliyor
 Yalova Üniversitesi (YAÜ) Öğretim Üyesi ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mesut Başak, yaklaşık 4 yılda geliştirdiği ve ayda ortalama 4 kilogram zayıflama sağladığını belirlediği  "tokluk kemeri "ni, Türkiye'de ortalama her 3 çocuktan birinde görülen obeziteyle mücadelede kullanmak için çalışma başlattı.

Başak, herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeyen kemerin, obeziteyle mücadele edenler için çok önemli olduğunu söyledi.

Dünyada ve Türkiye'de obezitenin çok hızlı arttığını ve yaygınlaştığını vurgulayan Başak, şöyle devam etti:

"Hem Avrupa'da hem ABD'de yaklaşık 3 kişiden biri obez ve şişman durumda. Bizim halimiz maalesef bundan daha da kötü; 'içler acısı' diyebiliriz. 2010'da ülkemizde yapılan bir çalışmada nüfusun yüzde 52'sinin obez, yaklaşık yüzde 34'ünün ise fazla kilolu olduğu belirlendi. Sadece yüzde 14'ü normal. Çocuklarımızda da durum farksız. 3 çocuktan biri maalesef obez. "

Obeziteyle mücadeleye katkı sağlamak amacıyla önceki yıllarda araştırmalar yaptığı bilgisini veren Başak, "tokluk kemeri " fikrinin ortaya çıktığını anlattı.

Günlük hayatta taş bağlamayla aynı etkiyi yapacak bir teknik geliştirme fikri doğrultusunda ortaya çıkan kemerin, 4 yıllık çalışmalarının sonucu olduğuna işaret eden Başak, projeye 2008'de başladıklarını anlattı.

Kemer için Hendek Savaşı'ndan etkilendiğini aktaran Başak, "Bu fikir, dünya ve ebedi hayatımızın rehberi Peygamber Efendimizin ve arkadaşlarının, Hendek Savaşı'nda açlık ağrılarını hafifletmek için karınlarına taş bağlaması olayından doğmuştur. 'Açlığını hissetmeyen kişi aynı zamanda kendini tok hisseder' fikrinden hareket ederek mideye taş bağlanmasını tok hissettirmede kullanmayı düşündük " ifadesini kullandı.

Başak, kemeri yaklaşık 100 hastada uyguladığını bildirdi. Uygulamaya katılanların, ayda ortalama 4 kilogram zayıfladığına dikkati çeken Başak, böylece çalışmanın başarılı olduğunu ve hedeflerine ulaştıklarını dile getirdi.

"Kolay bir zayıflama yöntemi "

Mesut Başak, tokluk kemerinin herkes tarafından kolaylıkla kullanılabileceğini söyledi.

Bunun, korseye benzediğini belirten Başak, şunları kaydetti:

"Bunu bir korse gibi düşünün. Korsenin, mide üzerinden geçen kısmında bir balon var. Bu balon midemize oturuyor ve dışarıdan iki özel bantla gerdirilerek baskı yapıyor. Bu baskı sonucu midemizin hacmi küçülüyor. Hiçbir cerrahi yöntemi gerektirmeden, kişilere sıkıntı vermeden, diyet yaptırmadan çok önemli kolay bir zayıflama yöntemi. Kişi sabah kalktığında bu kemeri takıyor ve akşama kadar üzerinde kalıyor. Gece yatarken de çıkarıyor. Günlük hayatında herhangi bir fizik aktivitesini engellemiyor. En önemli nokta; dışarıdan mideye baskı yaptığı için kişilere herhangi bir diyet programı vermiyoruz. Dolayısıyla kişinin midesi dışarıdan gelen baskıyla giderek küçülüyor. Kişi yemeğe oturduğu zaman da daha evvel diyelim ki 4 porsiyonla doyarken şimdi iki porsiyonla doymuş oluyor. Bu şekilde yavaş yavaş kilo veriyorlar. "

Tokluk kemerinin patentini aldığını ifade eden Başak, bu çalışmasına geçen mayıs ayında ABD'de bir bilim dergisinde yer verildiğini aktardı.

Başak, kemerin kullanım alanını yaygınlaştırmaya çalıştığı bilgisini vererek, "Bundan sonraki çalışmalarımızda da çocuklara bunu uygulamak istiyoruz. Onunla ilgili YAÜ'de çalışmalarımız devam ediyor " diye konuştu.
YALOVA

12.12.2013 - 13545İlgili Diğer Yazılar
"Her 3 çocuktan biri obez adayı"
"Her 3 çocuktan biri obez adayı"
Obezite, Çocuklarda Diyabetin En Yakın Dostu
Obezite, Çocuklarda Diyabetin En Yakın Dostu
Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı Obez Yapıyor
Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı Obez Yapıyor
Çocukluk Çağı Obezitesi, Çocukları Tehdit Ediyor
Çocukluk Çağı Obezitesi, Çocukları Tehdit Ediyor
Çocuğum Obez Olabilir Mi?
Çocuğum Obez Olabilir Mi?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]