Çocuklar Şeker Tüketimini, Anne Baba Kontrolünde Yapmalı

Çocuklar şeker tüketimini, anne baba kontrolünde yapmalıELAZIĞ - Bayramda çocukların mutlaka şeker tüketeceğini dile getiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr.

Çocuklar şeker tüketimini, anne baba kontrolünde yapmalı

ELAZIĞ - Bayramda çocukların mutlaka şeker tüketeceğini dile getiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Abdurrezzak Kaya, bunun aşırıya kaçmadan anne ve baba kontrolünde belirli aralıklarla yapılması gerektiğini ifade ederek, fazla şeker tüketiminin alerji dahil çeşitli rahatsızlıklara neden olabileceğini aktardı.

Medical Park Elazığ Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Abdurrezzak Kaya, Ramazan bayramında çocukların şeker tüketiminde neye dikkat etmesi konusunda bilgi verdi. Bayram ziyaretlerinde olmazsa olmazın şekerleme ve çikolata olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Abdurrezzak Kaya, "Çocukların şeker ve çikolataları aşırı tüketmesi hem beslenme düzeninde bozulmaya hem de ciddi alerjik problemlere sebep olabilir. Çocuklar bayramlarda gittikleri yerde şeker ikramından dolayı çok fazla şeker tüketebilir. Bayramın yaz mevsimine denk gelmesi şeker tüketiminin çocuklarda ishallere, kusmalara ve sıvı kaybına neden olduğu görülmektedir. Şeker türü çikolataların aşırı derecede katkı gıdası içermesine bağlı olarak çocuklarda alerjik reaksiyonlar gelişebilir" dedi.

"Şeker tüketme zamanını ayarlamak lazım"

Çocukların mutlaka şeker tüketeceğini aktaran Kaya, bunun anne ve baba kontrolünde yapılmasının önemli olacağını söyledi. Kaya, "Bayramda çocuklarda şeker tüketiminin saatini ayarlamamız gereklidir. Özellikle sabah öğle arası çocukların enerjisinin yüksek olduğu saatlere değil de daha çok öğleden sonra akşama doğru şeker tüketimini sağlamalıyız. Biz çocuklara şekerlerin kendilerinin olduğunu ikna edip ve gün içerisinde sadece belli bir kısmını tüketebileceğini söylememiz gerekiyor. Bu dönemde yapılan tatlılar yaz aylarında olduğumuz için ciddi ishallere sebep olabiliyor. Daha önce bir tane yediğimizde alerjik reaksiyon geliştirmeyen şekerler aşırı tüketildiğinde çocuklarda alerjik reaksiyonlar oluşturabiliyor. Şekerlerin enerji değeri yüksek ve besin değerinin düşük gıdalar olması sebebiyle aşırı tüketimine çocuklarda beslenme düzeni bozulur. O yüzden bayramda çocuklar mutlaka şeker tüketeceklerdir ama bunun aşırıya kaçmadan anne ve baba kontrolünde belirli saatlerde olmak kaydıyla yapılması daha faydalı olur" diye konuştu.

25.6.2017 - 27747Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]