Çocuklara Ahlaki Değerleri Öğretmek

Çocuklarımız zamanımızın tüm nimetlerinden yararlanıyorlar. Peki, onları iyi birer insan olarak yetiştirmek için anne-baba olarak hangi ahlaki değerleri öğretiyorsunuz?

Çocuklara Ahlaki Değerleri Öğretmek

Kendine güvenen, uyumlu, çevresine karşı duyarlı çocuklar yetiştirmek her anne-babanın ideali ve amacıdır. Çocuğun fiziksel, bilişsel gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen anne-babalar, ahlaki değerler ve erdemli olmak konusunda çocuklarına yol göstermeye gelince kendi geleneksel bildiklerini ve bilgilerini iletiyorlar. Bunlarda çocuğun ailesinden öğrenmesi gereken başlıca öğeleri oluşturuyor. Ama bunları öğretirken bazen ikileme düşüp, çocuğun egosunu daha çok beslemek elde bile olmuyor.

Amerikalı yazar ve Colombia Üniversitesi öğretim üyelerinden David Carroll çocukların tüm eğitimine ruhsal eğitimi de katan ve erdemli bir çocuk yetiştirmenin sırlarını veren kitabı “Çocuğunuzun Ruhsal Eğitimi” kitabında ahlaki değerleri çocuklara nasıl öğreteceğinin yollarını gösteriyor. İyi insanları meydana getiren iyi kişilik özellikleridir. Dengeli, iyi kalpli kişiler yetiştirmek için onlara küçük yaşta erdemliliği öğretmeliyiz. Daha sonra bu konunun öğretilmesi için geç olabilir.

Mutluluğa ve başarıya giden gerçek yol, kendini zorla kabul ettirmek değil, egonun esiri olmamaktan geçtiğini bilmek bu yolda çocuğa eğitim vermek işin başıdır. David Carroll, ahlaki değerlerin çocuklara öğretilmesi için anne-babalara adeta yol gösterici bir harita hazırlamış. Maddeler halinde olan bu önemli kısımları womenist.net olarak derledik ve sizlerle paylaşıyoruz. İyi, erdemli, adaletli, dürüst çocuklar yetiştirmek anne-babanın görevidir. Bu yazı umarız sizi aydınlatacak ve yol gösterecektir.

Kalp kırmadan erdemli olmayı aşılamak

Çocuğunuza erdemli olmanın maddelerinin yazıldığı bir katalog hazırlayabilir ve hergün bununla ilgili bir uygulama yapabilirsiniz. Karşısındaki insanın düşüncelerine, duygularına saygılı olmayı, sadece kendi doğrularının değil, diğer insanlarında doğrularının olabileceği anlatılmalıdır. Kendi sözünü geçirmek adına karşısındakini hiçe saymanın çok yanlış olduğu anlatılmalıdır.

Dürüstlüğü Öğretmek

Dürüstlüğü öğretmek için çocuğun olumlu yönlerini övmek ve öne çıkarmak en sağlıklı davranıştır. Yalan söylediğinde kızmak yerine bunu kabul etmemek ve hayal ile gerçeği ayırt etmesinde yol göstermek doğru olacaktır. Hatalı davranışını kabul etmesinin barışı getirecek bir davranış olduğunu çocuğun keşfetmesine yardımcı olmak çok doğru olacaktır. Dürüst olmanın kendini iyi hissetmenin anahtarı olduğunu çocuğa anlatmak ve hissettirmek başlıca yapılacaklar arasındadır. Tabii, tüm bunları öğütlerken onun önünde sizin de uygulamanız iyi bir rol model olmanızı sağlayacaktır.

Sabrı Öğretmek

Zamane çocukları teknolojinin dezavantajlarından iyice nasibini aldıkları için çok sabırsızlar. Bir tuşa basınca istedikleri dünyaya gidebilen bu sabırsız çocuklara sabırı öğretmek belkide en zor olan şey. Ama bunun için de yapılacaklar var. İlk olarak gerçek hayatta bekleme denilen olguyu öğretmekle işe başlayabilirsiniz. Beklemeyi öğretmek için bedensel çalışmalardan yararlanabilirsiniz. Tai Chi, Yoga bunun için ideal ruhsal sporlardır.

Düşünce ve bedenin dengelenmesi için yapılan bu çalışmalar sabırı öğretmek için çok işe yarayacaktır. Kabullenmeyi öğretmek ikinci basamaktır. Her ne yaparsa yapsın sonucunu kabul etmesi, ona göre davranmasını öğrenmesi çocuğun kendini terbiye etmesi için çok önemli kavramlardır. Tabii, tüm bunları çocuğunuza öğretirken sizde başta sabırlı olmanız gerekmektedir.

Şefkatli Olmayı Öğretmek

Şefkati öğretmenin birçok yolu olabilir. Bunlardan biride en işe yarayanı, hayvanlarla ilgilenmek yoluyla şefkati öğretmek. Hayvanlara karşı göstereceğiniz şefkat çocuğunuzun olaylara başka açıdan bakmasını sağlayacak ve ona merhemet duygusunu aşılayacaktır. Şefkati çocuğunuza aşılarken altın kuralı unutmayın. Yani “kandine yapılmasını istemeyeceğin birşeyi, başkasına yapma” bu sözü çocuğunuza sık sık söyleyin ve aklına iyice kazınmasını sağlayın ki, bu hareketlerine otomatik olarak yansısın. Şefkati bir alışkanlık haline getirip günlük hayatın bir parçası haline getirin. Bağışlamanın önemini vurgulayınız. Bunun barışı getireceğini, kötü ve şefkatsiz davranışların ise herkese huzursuzluk getireceğini davranışlarınızla çocuğunuza öğretin.
 

3.10.2012 - 11434

İlgili Diğer Yazılar
Aşırı Baskıcı Anne Çocuk İlişkisi Sağlıklı Değil
Aşırı Baskıcı Anne Çocuk İlişkisi Sağlıklı Değil
Çocuklara Teknolojiyi Yasaklamak Çözüm Değil
Çocuklara Teknolojiyi Yasaklamak Çözüm Değil
Boşanma Süreci Çocuğu Nasıl Etkiliyor?
Boşanma Süreci Çocuğu Nasıl Etkiliyor?
Yetişkinlerin Zarar Verdiği Çocuklar, Geleceğin İstismarcısı Olabiliyor
Yetişkinlerin Zarar Verdiği Çocuklar, Geleceğin İstismarcısı Olabiliyor'
Kardeş Kıskançlığının Derecesi Ebeveynlerin Tutumuna Bağlı"
Kardeş Kıskançlığının Derecesi Ebeveynlerin Tutumuna Bağlı"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]