Çocuklarda Alerjik Rinite Dikkat!

Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Kulak Burun Boğaz Bölümü doktorlarından Dr.Yusuf Ziya Güler, çocuklarda alerjik rinitlerin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.

Çocuklarda Alerjik Rinite Dikkat!

Dr.Yusuf Ziya Güler, alerjik rinitli çocukların burun tıkanıklığı nedeniyle ağız solunumu yaptıklarını, bunun da ileri dönemde çene gelişim bozukluklarına yol açabildiğine dikkat çekti. 


Güler, “Alerjik rinitler özellikle çocuklarda diş çürümelerine yol açabilir, kulakları alerjiden etkilenebilir, işitme kayıpları görülebilir, göz altlarında koyu renk değişikliği gelişebilir ve bu renk değişikliği tedavi edilmezse kalıcı hal alabilir” dedi.


Çocuklarda görülen alerjik rinitlere ilişkin bir açıklama yapan Güler, alerjinin, vücuda giren yabancı maddelere karşı gösterilen aşırı duyarlılık hali olduğu, bu aşırı duyarlılığın burun ve sinüsleri döşeyen mukozada gerçekleşmesiyle ortaya çıkan tabloya alerjik rinit dendiği bilgisini verdi.


Güler, “Alerjenler ev tozları, küf mantarları, kedi, köpek tüyü kümes hayvanları tüyü, polenler, hamamböceği ve gıdalar olabilir” şeklinde konuştu.


Hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde, burunda, kulaklarda ve boğazda kaşıntı şikayetlerine dikkat çeken Güler, alerjinin türüne, yoğunluğuna, maruz kalınma sıklığına göre şikayetlerin değişebildiğini, ev tozu alerjisi olanlarda burun tıkanıklığının, polen alerjisi olanlarda hapşırma ve burun akıntısının daha fazla görüldüğünü vurguladı.


Güler, bu belirtilerin dışında kuru öksürük, tat ve koku alma bozuklukları, horlama ve uyku problemlerinin görülebildiğini sözlerine ekledi. Güler, “Özelikle alerjik rinitli çocuklar huzursuzdurlar, yerlerinde duramazlar, sürekli kaşınır, burunlarını ovuştururlar” dedi.


Güler, alerjik riniti olan kişilerde bazı hastalıkların sık görüldüğünü bu durumun  hem alerjik reaksiyonun diğer bölgelerde de olmasından hem de burun solunumunun sağlıklı olmamasından kaynaklandığını açıkladı.


Özellikle seröz otit denilen orta kulağın havalanma bozukluğu ve işitme azlığıyla giden hastalığı, sık tekrarlayan orta kulak iltihapları, alerjik astım, alerjik konjunktivit, deride egzema benzeri rahatsızlıklar sıklıkla görülmektedir. Alerjik rinitin tedavi altında olması, eşlik eden bu hastalıkların da kontrol altında tutulmasını kolaylaştırmaktadır.


Alerjik rinit tedavisinde korunmanın yanında ilaçlar, aşılama ve cerrahi tedavinin uygulandığını ifade eden Güler, “Başarılı bir tedavi için hastaların alerji hakkında bilgili olmaları, doktor ve yardımcı sağlık personeli tarafından eğitilmeleri, takip eden doktoruyla irtibatlarını kesmemeleri şarttır.


Hasta bir kutu ilaç alarak iyileşmeyeceğini bilmeli, tedaviden beklentileri konusunda gerçekçi olmalıdır” dedi.

24.10.2010 - 2725İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları, Hava Değişimlerini Seviyor!
Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları, Hava Değişimlerini Seviyor!
Sma
Sma'lı Hastalar İçin Umut Işığı
Çocuklarınıza Her Gün 1 Yumurta Yedirin!
Çocuklarınıza Her Gün 1 Yumurta Yedirin!
1 Damla Kan Bebeğinizin Hayatını Kurtarabilir!
1 Damla Kan Bebeğinizin Hayatını Kurtarabilir!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]