Çocuklarda Baş Ağrısına Dikkat

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Münire Evin Çakır, baş ağrısının çocuklarda da sık görülen ve ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilecek bir şikayet olduğunu belirtti.

Çocuklarda Baş Ağrısına Dikkat

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Münire Evin Çakır, genellikle yetişkinlerde saptanan baş ağrısının, çocuklarda da sık görülen ve ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilecek bir şikayet olduğunu belirtti.Tüm başağrılarının tıbbı özen istediğini belirten Dr. Çakır, “ Başağrısının kafa travması, beyin tümörü, menenjit, lösemi kökenli olup olmadığının anlaşılması hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple çocuğunuzda saptadığınız hiçbir başağrısını küçümsemeyin ve en kısa zamanda hekiminizle görüşün” önerisinde bulundu.Baş Ağrısı Yetişkinlere Has Değildir

 

Baş ağrısı sadece yetişkinlerde görülen bir rahatsızlık değildir diyen Dr. Çakır, “ Baş ağrısı çocuklarda da sık görülen bir bulgu olup 3 yaşındaki çocukların %8’inde, 5-7 yaş arası çocukların % 20’sinde ve okul çağı çocuklarının ise %69’unda baş ağrıları saptanmaktadır.

 

İletişim becerisi kazanmış yaştaki çocuklar baş ağrılarını tanımlayabilir fakat bu beceriyi geliştirememiş yaştaki çocuklar ile sağlık durumu iletişim becerisini etkileyen çocuklar baş ağrıları olduğunu belirtemez. Baş ağrıları ciddi sağlık problemlerinin ana belirtisidir ve anne babaların bu konuda çocuklarının yaşadıkları sıkıntıları iyi gözlemlemeleri ve hekime başvurmaları gerekir.  .” Diye konuştu.

 

Baş Ağrısı Neden Oluşur?

 

Baş ağrılarının tiplerine göre ve ağrı oluşma mekanizmalarına göre sınıflandırıldığını belirten Dr. Çakır,  çocuklarda ve yetişkinlerde baş ağrılarını oluşturan 5 mekanizma olduğunu söyledi. Dr. Çakır, bu mekanizmaları şu şekilde sıraladı:- Gerilim Tipi: Birçok baş ağrısı boyun çevresindeki kasların kasılması ile oluşur.Çocuğunuzun Gerilim tipi baş ağrıları yanlış postür, sıkıntı, üzüntü, depresyon sebepli olabilir.- Damarsal: Kafatası içindeki ve çevresindeki kan damarları ve arterler genişleyebilirler. Bu genişlemiş damarlar beraberlerindeki sinirlere baskı yaparak ağrılara sebep olurlar.- Kafa içi basıncı: Bazı tümörler, hematom vs organik sebepler kafa içi basıncını arttırarak ağrılara sebep olabilir.- İltihaplar: Göz, kulak, burun, diş, sinus iltihaplanmaları baş ağrılarına sebep olabilirler.- Nörojenik veya epileptik başağrıları: Epilepsi ( sara) gibi bazı sinir rahatsızlıkları baş ağrısı sebebi olabilirler.ZEKİ DURSUN-KONYA

21.05.2013 - 12662Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]