Çocuklarda Görülen Büyüme Ağrılarına Dikkat!

Çocuklarda kol ve bacaklarda hissedilen, daha çok akşam üstü ve geceleri ortaya çıkan, bazen uykudan uyandıran, çoğunlukla yarım saat veya bir kaç saat sürebilen geçici, dönemsel ağrılar görülebileceği belirtildi.

Çocuklarda Görülen Büyüme Ağrılarına Dikkat!

Uzmanlar, iyi huylu olan bu tür ağrıların büyüme dönemlerindeki çocuklarda görüldüğünü, normal kabul edildiğini, masajla ve basit ağrı kesicilerle geçebildiğini söyledi.

Türkiye Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Ramatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Ataman, yaptığı açıklamada, daha çok 3-12 yaşlarındaki çocukların kalça ve bacaklarında gece uykudan uyandırabilecek düzeyde ağrılar görülebildiğini söyledi.

Çocukların büyüme döneminde görüldüğü için bu ağrıların halk arasında ''büyüme ağrısı'' olarak bilindiğini ifade eden Ataman, ''Bu yaş grubundaki çocukların yüzde 25-40;ında ağrılar görülebilmekte, artmış fiziksel aktivitelerle ilişkili olabilmekte ve 12-13 yaşlarına kadar devam edebilmektedir. Görülme sıklığı, cinsiyete göre farklılık göstermemektedir'' dedi.

Prof. Ataman, büyüme ağrılarının tamamen iyi huylu ve geçici olduğunu belirterek, ''Nedeni genetik ve eklem-kaslarla ilgili yapısal özelliklerle açıklanmaya çalışılsa da kesin olarak bilinmemektedir'' diye konuştu.

Bacak ağrıları şikayeti olan çocuklarda büyüme ağrısı tanısının, ağrıya neden olabilecek lösemi, kemik tümörleri, kemik, eklem, kas dokusu iltihabi olayları gibi diğer tüm hastalıklar açısından incelendikten sonra konulabileceğini vurgulayan Ataman, kesin tanı için ağrıların şekli, sıklığı, şiddeti, süresi hakkında ayrıntılı bilgi alınması gerektiğini bildirdi.

Ataman, büyüme ağrılarında ağrıyan bölgede şişlik, kızarıklık, ısı artışı ya da eklem hareketlerinde kısıtlılık olmadığını anlatarak, şunları kaydetti;

''Ağrılar kramp şeklinde, derin, rahatsız edici bir tarzda hissedilir. Bacaklar, baldırlar, bacağın ön tarafı ağrının en çok hissedildiği bölgelerdir. Her iki bacakta da hissedilir.

Kalça, bel ve üst taraflarda nadiren görülürler. Ağrılar, aşırı fiziksel aktivite ile artar, masaj ve dinlenmekle azalır. Akşamları ve geceleri artar, uykuyu engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Bazı çocuklarda bütün gece boyu sürebilir. Bu hastalarda topallama, eklemlerde şekil bozuklukları, fiziksel aktivite kaybı olmaz. Ağrılar sabahları tamamen geçer.''

Kesin teşhis için belli bir kriter olmadığını ifade eden Ataman, ''Çocukluk çağı fibromiyalji sendromu (yaygın kas ağrıları ve hassas noktalar), hipermobilite sendromu(eklemlerin normalden fazla harekete izin vermesi) ve miyofosial ağrılar (bölgesel kas ağrıları) gibi daha çok kas yapılarını etkileyen hastalıklardan ayırt edilmelidir.

Metabolik ve romatizmal hastalıklar yönünden takibe alınmalıdır'' dedi.

Ataman, büyüme ağrılarında ağrı kesicilerle masaj şeklindeki programının iyi bir tedavi programı olduğunu, ayrıca ''tedavi amaçlı 12 yaşından küçük çocuklara Reye sendromuna neden olabileceği için aspirin verilmemesi gerektiği'' uyarısında bulundu.

23.02.2011 - 5476Çocuklarda Görülen Büyüme Ağrılarına Dikkat! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Burcu Kandemir dedi ki;
24.02.2011

İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebek migreninin nedeni
Bebek migreninin nedeni 'kolik' olabilir
Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Sma
Sma'lı Hastalar İçin Umut Işığı
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Ayurveda
Ayurveda' ya Göre Spor Hangi Saatlerde Yapılmalıdır?
Sağlık Video Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Sağlık Video Kolesterol Nedir?
Kolesterol Nedir?
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

 

[Hata Bildir]