Çocuklarda Kepçe Kulak Tedavisi

Çocuklarda psikolojik sorun yaratabilen kepçe kulak deformitesi, özellikle ilkokul çağında çocukların alay konusu haline getirdiği büyük bir sorun olarak ebeveynlerin karşına çıkabiliyor.

Çocuklarda Kepçe Kulak Tedavisi


Genetik olarak doğuştan ortaya çıkan bu sıkıntıyı yok etmek için ebeveynlerin bu konuda hassas davranıp çocuklarını okul öncesinde, 5-6 yaşında bu ameliyatı yaptırmaları öneriliyor. Op. Dr. Coşkun Şanverdi, çok kolay bir operasyon ile sorunu ortadan kaldırmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Kulak kepçesinin,  doğuştan hiç  gelişmeme hali dâhil olmak üzere şeklinde pek çok bozukluklar  görülebildiğini ifade eden Op. Dr. Coşkun Şanverdi, "Kulak kepçesiyle ilgili sorunlardan en sık görüleni kepçe kulak deformitesidir. Kulak kepçesinde Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi sonucu öne doğru fazlaca kıvrık olmasına kepçe kulak veya yelken kulak adı verilir. Kulak kepçesi 5 yaşına kadar gelişiminin %80-90'ını tamamladığı için bu yaştan itibaren ameliyat edilebilir. Okul öncesi bu yaşta yapılmasının en önemli yanı çocuğun, özellikle okulda maruz kalıp ruhsal olarak etkilenebileceği  sosyal baskının önüne geçilmesidir. Bu yaştan itibaren herhangi bir yaş sınırlaması yoktur" dedi.
Kulak arkasından yapılan bir kesi ile kıvrımın oluşturulacağı yerde kıkırdak zayıflatılıp kalıcı dikişler ile şekillendirildiğini belirten Op. Dr. Coşkun Şanverdi, "Bu sayede kulak kepçesi geriye doğru çevrilerek kafa ile oluşturduğu açı daraltılır. Temel işlem bu olmakla birlikte bir miktar kıkırdağın çıkarılması gibi kulağın şeklinin gerektirdiği bazı ek  uygulamalar olabilmektedir. Kulak arkası kesi yerinden bir miktar cilt çıkarılarak dikilir ve operasyon tamamlanır. Yaklaşık 1,5 saat süren ameliyat sonrası hastanede kalmaya bile gerek olmayan bir operasyondur. Ameliyat kulak arkasından yapıldığı için iz kalmaz. 3-4 gün sonra gündelik hayata dönülebilir. Bu ameliyatlarda en önemli nokta ise kulak kepçesi şekillendirilirken  aynı zamanda simetriyi de sağlamaktır" dedi.

13.10.2015 - 18955Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]