Çocuklarda "yaz hastalıkları" uyarısı

Yaz aylarında, daha çok çocukların da yakalandığı hastalıkların neler olduğu hakkında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Bakman, uyarılarda bulundu.

Çocuklarda

Bu ürünlerin güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmesi, her 3 saatte bir de tekrarlanması önemlidir" Osmaniye Özel Yeni Hayat Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzman Dr. Mustafa Bakman, yaz döneminde deniz, havuz, güneş, soğuk içecek tüketimi ve dışarıda geçirilen sürenin fazla olması gibi etkenlerin çocukları hasta edebildiğini, bu nedenle anne ve babaların birtakım önlemler almaları gerektiğini bildirdi.

Okulların kapanması ve tatil döneminin başlamasının yaz hastalıkları ve kazalarını da beraberinde getirdiğini vurgulayan Uz. Dr. Bakman, çocuklarda en sık rastlanan yaz hastalıklarının güneş çarpması, ishal ve kusma ile giden bağırsak enfeksiyonları, hepatit A, havuz enfeksiyonları, dış ve orta kulak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonları, deride mantar, böcek sokmaları, alerjik reaksiyonlar ve kırık çıkık gibi travmalar olduğunu ifade etti.
Çocuk kulak ağrısından şikayet ediyorsa kulağa dışarıdan giren mantar, bakteri, virüs gibi mikropların önce kaşıntı, ardından iltihaplı, pis kokulu akıntılara neden olabileceğini belirten Bakman, kulakta zaten normal olarak salgının sarı-kahverengi buşonun kirli suyu çektiğini, şiştiğini ve içindeki mikrobun hastalık yapmalarını kolaylaştırdığını anlattı.
Dr. Bakman, kötü kokulu, beyaz, sarı veya yeşil akıntı görüldüğü takdirde vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğini bildirdi.

Deniz ve havuz suyu yoluyla vücuda giren mikropların üst solunum yolu, boğaz enfeksiyonu yapabileceğine işaret eden Bakman, ateş, kırgınlık, halsizlik, boğaz ağrısı ile başlayan rahatsızlığın önlem alınmazsa çok daha ağır tablolara dönüşebileceği uyarısında bulundu.

"Her suya girip çıktığında mayosunu değiştirin"

Çocukların her suya girip çıktığında mayosunun değiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Uzman Dr. Bakman , ıslak mayo ile beklemenin ve temiz olmayan suya girmenin vücuda mikrop girişini kolaylaştırdığını ifade etti.
Çocuklar uzun süre etkili güneş altında kaldığında ve yeterli sıvı tüketmediğinde bir süre sonra ateş, halsizlik gibi belirtilerin başlayabileceğine işaret eden Bakman, su kaybının şiddetine göre şoka kadar varan tablolar oluşturabileceğine dikkati çekti.

Uz. Dr. Bakman, yazın en sık görülen rahatsızlıklardan birinin de güneş yanıkları olduğunu belirterek, şu uyarılarda bulundu: "Güneş ışınları 45 dereceden daha dik iken güneş altında kalınmaması gerekir. Kişi suyun içindeyken de güneş yakıcı etkisini sürdürmektedir. Bu nedenle çocuklarda 30 faktör civarındaki koruyucu güneş kremleri kullanılması uygundur. Bu ürünlerin güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmesi, her 3 saatte bir de tekrarlanması önemlidir. Özellikle yüzü korumak için de kıyıda oynayan çocuklara geniş kenarlı şapka takmak yararlı olabilir."
Yazın ortak kullanılan eşyaların ve yiyeceklerin Hepatit A enfeksiyonuna neden olabileceğini vurgulayan Uz. Dr. Bakman, hastalıktan korunmak için 1,5 yaşından itibaren yapılabilen aşının önemli olduğunu kaydetti.


26.4.2016 - 20732

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]