Çocukları Beğensin Diye Estetik Oluyorlar

Türkiye'de estetik olmak isteyen yüzde 10 20 oranında belli bir yaş üstünün, özellikle çocukları ya da torunları istediği ve onlara kendilerini beğendirmek için bıçak altına yattığı bildirildi.

Çocukları Beğensin Diye Estetik Oluyorlar
Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur, bir programa katılmak için geldiği Eskişehir'de AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar 10 binin üzerinde kişiye estetik operasyon gerçekleştirdiğini ve en çok karşılaştığı sorunun "bu operasyonların kaç yaşında yapılmasıyla" ilgili olduğunu söyledi Yüzdeki estetik bozuklukların kişilerin psikolojilerini etkilediği için herhangi bir yaş kısıtlamasının olmadığına dikkati çeken Cihantimur, "Gençler özellikle burun ve kulak estetiği için bize başvuruyor. 

Burun estetiğinde anatomik yaş, kızlarda 16, erkeklerde de 17. Ancak kişilerin psikolojilerini etkileyecek bir durum söz konusuysa ve kişi kendisini operasyona hazır hissediyorsa bu ameliyatlar 15 yaşında da 85 yaşında da yapılabilir" diye konuştu. Dış görünüme verilen önemin 20. yüzyılda daha da arttığını vurgulayan Cihantimur, kişilerin mesleğine göre, estetik istenen bölgenin de değişebildiğini anlattı.  Özellikle son iki yılda kendisine estetik konusunda başvuranlar üzerinde yaptığı bir analizi paylaşan Cihantimur, şunları kaydetti:   "Türkiye'de estetik olmak isteyen yüzde 10-20 oranında belli bir yaş üstü, özellikle çocukları ya da torunları istediği ve onlara kendilerini beğendirmek için bıçak altına yatıyor. Bu kişiler, çocukları ya da torunlarının 'baba niye saçın yok', 'anne burnun niye böyle', 'anneanne sen neden kırış kırışsın' gibi soruları üzerine bize geliyorlar. 

Ebeveynler, büyük anne ve büyük babalar, kendi isteklerinden çok, çocuklarının beğenisini kazanmak için çözümü estetik olmakta buluyorlar."   Estetik konusunda bilinen yanlış    Özellikle yaşlanan cildin yenilenmesi konusunda çalışmaları olduğunu dile getiren Cihantimur, bu konuda başvuruların daha çok 35 yaş üstü kişiler olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: "Estetik konusunda bilinen en büyük yanlış, cilt yaşlandıktan sonra operasyon için başvurulmasıdır. Nasıl ki meyve sebze tazeyken, tazeliği, görünümü derin dondurucuda korunabiliyorsa, bizim yaptığımızda öyle bir iş. Bir kişi, genç ve güzelken bize gelirse onun daha uzun süre öyle kalmasını sağlayabiliriz ancak geç kalınırsa geri getirmek zor oluyor. Kişilerde 25 yaşında yaşlanma başlıyor. Bazı dokular, kemikler dahil erimeye başlıyor. O andan itibaren yaşlanan, eksilenlerin yerine bir şeyler yapabilirsek, cildin yaşlanmasını geciktirmiş olursunuz."

"Örümcek ağı" tekniği ile estetik   Geliştirdiği "örümcek ağı" tekniğiyle ameliyatsız yüz germe operasyonu gerçekleştirdiğini anımsatan Cihantimur, şunları kaydetti:  

"Yeni uygulamaya başladığımız bu teknik, bir çeşit cilt sıkılaştırma yöntemidir. Ciltte gevşeme olan yerlere, çok ince iğneler içine yerleştirilmiş PDO ipi yerleştiriyoruz. Ciltte sarkma olan yeri, adeta örümcek ağı, el oyası gibi örüyoruz. Yerleştirdiğimiz ip, sonra vücudun kendi ipi olan azalmış kolajeni, yeniden kendi kendine yapmasını sağlıyor. İyileşirken o ipler çıkarılıyor. Cilde uygulanan ipler ciltte bir tür reaksiyona neden olarak yapıştırma etkisini sağlıyor. Bu etki ile sarkan cilt toplanarak, eski haline geri dönüyor. Böylece ameliyatsız olarak cilde eski genç görünümünü kazandırmak mümkün oluyor."


20.2.2014 - 13813

İlgili Diğer Yazılar
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi
Plastik cerrahlar Gaziantep
Plastik cerrahlar Gaziantep'te bir araya geldi
TPRECD 41. Ulusal Kurultayı sona erdi
TPRECD 41. Ulusal Kurultayı sona erdi
'Estetiğe sosyal medyadan değil kendi ihtiyaçlarınıza göre karar verin'
"Yüz gençleştirme kişiye özgü olmalı"
"Yüz gençleştirme kişiye özgü olmalı"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]