Çocukların Diş Sağlığı Bakımı

Gazipaşa Devlet Hastanesi’nde görevli diş hekimi Ali Yıldız, okul döneminde çocukları olan aileleri beslenme ve diş sağlığı konusunda bilgilendirdi.

Çocukların Diş Sağlığı Bakımı
Gazipaşa Devlet Hastanesi'nde görevli diş hekimi Ali Yıldız, okul döneminde çocukları olan aileleri beslenme ve diş sağlığı konusunda bilgilendirdi.

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği'ne (AKHB) bağlı Gazipaşa Devlet Hastanesi'nde görevli diş hekimi Diş hekimi Ali Yıldız, sağlıklı bir diş gelişimi için çocukların sağlıklı bir beslenme programına ihtiyacı olduğunu söyledi. Yıldız, "Karbonhidrat ağırlıklı beslenen bir çocuk, çürük oluşumu açısından risk altındadır. Nişastalı, şekerli ve yapışkan içerikli gıdalar da diş yüzeyine yapışması özelliğinden dolayı çürük oluşumuna ortam hazırlar. Süt ve süt ürünleri diş sağlığı için gerekli kalsiyum, fosfor ve uygun seviyelerde florür içerdiğinden beslenme çantasında mutlaka olması gereken besinlerin başında gelmektedir. Sebze tüketimi de çocukların ağız ve diş sağlığı açısından son derece önemlidir. Çocukların yanlarına hazırladığımız sandviçlerin içerisine domates, salatalık veya yeşil biber gibi sebzeler koyularak beslenme çantası zenginleştirilebilir" dedi.

6 ayda bir düzenli olarak kontrol

Hazırlanan beslenme çantasında her gün mutlaka mevsimine uygun taze meyve bulunmasına özen gösterilmesi gerektiğini kaydeden Yıldız, "Sebze ve meyvelerin doğrandıktan sonra bekletilmesi vitamin kayıplarına yol açacağı için beslenme çantasına tek parça halinde konması daha sağlıklı olacaktır. Şekerleme, kurutulmuş meyve, tuzlu ve yağlı yiyecekler, şekerli gıdalar, asitli içecekler, cips ve kızartmalar, dişlerdeki plaklarla birleşerek çürüğe neden olabilir. Bu nedenle çocuklar bu tarz zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak tutulmalı en önemlisi de çocuklar 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine götürülerek kontrol ettirilmelidir" diye konuştu. - ANTALYA

27.02.2017 - 26038Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]