Çocukların Yuttuğu Cisimler Şaşkına Çevirdi

İzmir'de doktorların, yabancı cisim yutan çocukların nefes ve borusu ile midelerinden çıkarttığı objeler doktorları bile şaşkına uğratıyor.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Bölümü'nde, çocukların yuttuğu yabancı cisimleri operasyonla çıkartıyor. Çocukların nefes ve borusu ile midelerinden çıkartılan, anahtarlık, madeni para, saat pili, ataç, çengelli iğne ve çivi gibi objeler görenleri şaşkına çevirdi.

"6 AYDAN 2 YAŞINA KADAR TEHLİKELİ"

Anne ve babaların çok dikkatli olması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Maşallah Baran, şöyle dedi:

"Çocuklar 6 aydan sonra oral dönem dediğimiz ağızlarıyla dilleriyle ve tatla tanımaya başlarlar. Bu dönem 6 aydan itibaren başlar ve 2 yaşına kadar gider, bu süreç bazı çocuklarda uzayabilir. Bu uzamayı tetikleyen kansızlık gibi bazı etkenler var. Bu tanıma dönemi, bizim yabancı cisim yutmayla en çok karşılaştığımız dönem. Dünyayı tanımak adına çocukların eline verdiğimiz oyuncakların pilleri, ağza götürülüp kolaylıkla yutulabilir. Bazı durumlar ciddi şekilde hayatı tehdit edebilir hale gelebiliyor."

"EN ÇOK TEDİRGİN EDEN OBJE PİL"

Yabancı cisim yutan çocuklarda karşılaştıkları ve kendilerini en çok tedirgin eden objenin pil olduğunu kaydeden Doç.Dr. Baran, kendilerini en çok tedirgin eden ve son dönemde sık gördükleri oyuncaklarda da kullanılan saat pilleri olduğunu söyledi.

"YEMEK BORUSU KÖMÜR HALİNE GELEBİLİYOR"

Doç.Dr. Bakan şöyle dedi:

"Bu piller, özellikle yemek borusunda kaldığında saatler içinde ciddi yanıklara sebebiyet verebiliyor, mideye indiğinde etkileri o kadar olmasa da bu tür reaksiyonlar görülebiliyor. Pilli oyuncakları kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Çocuğu yalnız bırakmamak gerekiyor. Çok güçlü mıknatıslar var, bunları sayıca fazla ya da metal cisimle yuttuklarında bunlar da birbiriyle yapışıp ciddi hasarlara yol açabiliyor. Piller kimyasal mekanizmayla mukozayı yakıyor, özellikle yemek borusu çok duyarlı pillere, hele ki yeni takılmış bir pilse saatler içinde şahit olduğum bir kaç vaka var, yemek borusunu kömür haline getirebiliyor. Söz konusu cisimlerin yutulması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor."

"ÖNCE TAKİP SONRA MÜDAHALE"

Hastaneye yabancı cisim yutma şikayetiyle getirilen çocuğun ilk etapta takip edildiğini, yaşına ve yuttuğu objenin özelliğine göre de müdahaleye karar verildiğini belirten Dr. Miray Karakoyun, yabancı cisim yutma şikayetiyle başvuran hastalarda, yabancı cismin ne olduğu, çocuğun kaç yaşında olduğu ve yutulan maddenin çekilen filmi sonucu sistemin neresinde olduğunun kendileri için önemli olduğunu kaydetti.

"48 SAATİ GEÇİRMEMEYE ÖZEN GÖSTERİYORUZ"

Karakoyun şöyle dedi:

"Madeni paralar çok sık yutulan cisimler arasında, 4-6 haftaya kadar midede ya da bağırsaktaysa bekleyebiliyoruz ancak yemek borusunda olan vakalarda yutulan yabancı cisim ne olursa olsun endoskopi işlemi yapıyoruz. İkili mıknatıs yutmalarına hemen müdahale ediyoruz. Yoksa ciddi zararlara yol açabiliyor. Bir diğer sık karşılaştığımız durum ise pil yutmaları, bunlar yakıcı olduğu için bekleme süresinde 48 saati geçirmemeye özen gösteriyoruz. Pilin vücutta bulunduğu yer de müdahale etme koşullarını değiştirebiliyor. Son olarak 9 aylık bir bebek pil yutma şikayetiyle getirildi. Pilin midede olmasına rağmen, yeni olması ve bebeğin yaşının küçük olması nedeniyle 3 saat içinde müdahalemizi yaptık endoskopiyle pili çıkarttık. Buna rağmen midede yanıklar vardı, bir süre hastamızı takip ettikten sonra taburcu ettik."

3.10.2016 - 23394

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]