Çocuktaki Karaciğer Yetmezliğine dikkat

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Tamer Parıldar, sinsi şekilde ilerleyerek hiçbir belirti vermeden, en son safhaya kadar fark edilmeyebilen karaciğer hastalıklarına karşı dikkatli olmaları yönünde ebeveynlere çağrıda bulundu.

Çocuktaki Karaciğer Yetmezliğine dikkat

İnsan vücudundaki en önemli organlardan biri olan karaciğerde, çeşitli etkenlere bağlı olarak zaman içerisinde meydana gelebilen sorunlar, özellikle çocukluk çağındaki bireyler açısından ciddi riskleri barındırabiliyor.

Toplum genelinde karaciğerden kaynaklı hastalıklara sıklıkla rastlandığını belirten Dr. Tamer Parıldar; "Çağın en sinsi hastalıklarından biri olan karaciğer yetmezliği, yetişkinlerde olduğu gibi bebekler ve çocuklarda da sıklıkla görülebiliyor. Karaciğerde görülen bu hastalıklar, yenidoğan döneminden itibaren başlayabiliyor. Yenidoğan döneminde görülen karaciğer hastalıkları da genellikle doğuştan meydana gelmektedir. Ayrıca anne karnında geçirilen çeşitli enfeksiyonlar ve akraba evlilikleri nedeniyle de birtakım genetik-metabolik hastalıklar ve bazı hormonal eksiklikler çocukta görülebiliyor. Karaciğer hastalıklarında en önemli bulgular; büyüme-gelişme problemleri, karaciğer ve dalak büyüklüğü, cilt sorunları, kan testleri esnasında karaciğer enzimlerinin yüksek bulunması, kanama testleri bozukluğu, sarılık, kanamalar, karında su toplanması ve bilinç bozuklukları olabilir" dedi.

Karaciğer Nakliyle Tedavide Başarı Mümkün

Çocuklarda karaciğer yetmezliğiyle ilgili tedavi süreçlerine ilişkin bilgiler de veren Dr. Parıldar; "Çocuklarda uygulanan karaciğer nakil işlemlerinin uygulama sıklığında, safra yollarının doğuştan gelişmemesi ve kalıtsal metabolizma hastalıklarından dolayı artış görülebilir. Çocuklardaki karaciğer yetmezliği hastalığında, nakil yapılarak başarılı bir şekilde tedavi süreci yürütülebiliyor. Çocuklardaki karaciğer nakli genelde, teknik açıdan zor görülmekle birlikte, gelişen teknolojiler ışığında cerrahi alanında tecrübe artışı, yoğun bakım imkânlarındaki gelişmeler ve güçlü bağışıklık sistemi baskılayıcı ilaçlar sayesinde, yaş ve kilosu ne olursa olsun, oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Tabi karaciğer nakli konusunda toplum genelinde farkındalık oluşturarak, yaşam şansı düşük olan bu bireyler için ikinci bir yaşam fırsatı sağlanması, ülkemizin geleceği açısından da oldukça önem taşımaktadır" ifadelerini kullandı.

3.02.2017 - 25623Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]