Covid-19'a karşı bağışıklık sistemine dikkat

Uzm. Dr. Hidayet Kadiroğlu sağlıklı beslenme konusunda dikkat edilmesi gerektiğini belirtti, beslenmede yapılan hataların kötü sonuçlara neden olduğunu dile getirdi.

Covid-19'a karşı bağışıklık sistemine dikkat

Uzman Doktor Hidayet Kadiroğlu, global şekilde yaşanan ve yayılmaya devam eden yeni tip koronavirüs (Covid-19) tehlikesinin her geçen gün daha da fazla arttığına çekerek, hala tedavisi ve aşısı bulunmayan bu hastalık için korunma önlemlerine daha çok özen gösterilmesinin yanında bağışıklık (İmmün) sisteminin de güçlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Pandemide alınması gereken besinleri ve ilgili kolay uygulanabilirbeslenme sistemini açıklamıştır. Beslenme ve Diyet Uzm.Dr. Hidayet Kadiroğlu; sağlıklı ve düzenli beslenmenin kalitesiz bir uykuyla sonuç vermeyeceğini, kalitesiz bir uykunun tüm sağlık ve bağışıklık sisteminin korunmasına engel olacağını belirtti. Kadiroğlu, bununla birlikte COVID-19 virüsüne karşı beslenme önerilerinde bulundu.

"BESİNLERİN İÇERİSİNE SAKLANMIŞ SÜPER KAHRAMANLAR"

Uzm. Dr. Hidayet Kadiroğlu,gereken besin ögelerinin, besinlerin içerisine saklanmış "asıl süper kahramanlar" olarak düşünebileceğini söyleyerek, "Bağışıklık (İmmün) sistemi söz konusu olduğunda ön plana çıkan ögelerden önde gelenlerin ise A, E, C vitaminleri ile kesinlikle çinko minerali olmaktadır. Omega-3 yağ asitleri de yine immün (bağışıklık) sisteminin en güçlü destek kuvvetlerinden birisi olmakta. Kesinlikle kişi her mevsime uygun beslenip aslında bu saydığımız tüm besin ögelerini, kolaylıkla bağışıklık sistemimize sunabilmekteyiz." dedi.

"MARGARİN TÜKETİMİNDEN KAÇINILMALI"

Tereyağı ve margarin tüketiminden kaçınılması gerektiğini savunan Kadiroğlu tüketilen zeytinyağının da miktarının ziyadesiyle ölçülü olması gerektiğini açıkladı. Grip ve nezle gibi hastalıkların kış mevsiminde daha fazla ortaya çıkmasıyla ve beslenme alışkanlıklarımızın değişmesiyle tüketimi artan fast-food vücudun vitamin ve mineral adına eksiklik yaratmasına sebep olmaktadır. Süt , yoğurt, ayran , kefir gibi hayvansal gıdaların bağışıklığı arttıracak besinler olduğuna değinen Kadiroğlu bu besinlerin uzun süreli yorgunluğu azalttığından da bahsetti. Tüm bunlarla birlikte Kadiroğlu her zaman önerdiği ve temel şart olan meyve ve sebze tüketiminin öneminin şimdi daha fazla hissedilmesi gerektiğini söyledi.

"RAF ÖMRÜ UZUN GIDALAR ALINMALIDIR"

Uzm. Dr. Hidayet Kadiroğlu; bağışıklık sisteminin güçlü tutulması adına, önerilen sağlıklı yemek tabağına göre, her ana öğünde bir kısım sebze, diğer kısmı tam tahıl ürünlerinden ve kalan yarısının eşit üç parça halinde meyve, yüksek proteinli gıdalar (et, yumurta, balık, tavuk, yağlı tohumlar vb.) ve süt ürünlerinden (süt, yoğurt, ayran, peynir vb.) oluşmasını öneriyor. Raf ömrü uzun gıdaların arasında bal, kurubaklahgil, kuruyemiş (özellikle fındık) gibi lif, protein ve vitamin deposu olan besinlerin bağışıklık güçlendirmede önemli rol oynayacağını söyledi.

7.9.2020 1 - 47765

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Kron ve Köprü Protezlerin Avantajları Nelerdir?
Kron ve Köprü Protezlerin Avantajları Nelerdir?
Sağlık Video Total ve Parsiyel Protezlerin Faydaları Nelerdir?
Total ve Parsiyel Protezlerin Faydaları Nelerdir?
Sağlık Video Ortodontik Problemlerin Sebepleri Nelerdir?
Ortodontik Problemlerin Sebepleri Nelerdir?

 

[Hata Bildir]