Da Vinci Robotik Cerrahi İle Minimum Risk!

Cerrah bu sistem sayesinde, hastanın yattığı ameliyat masasının yakınında, ameliyatı kumanda edebileceği bir konsola oturuyor. Görüntü aldığı bu konsoldan robotun kollarını hareket ettirebiliyor.

Da Vinci Robotik Cerrahi İle Minimum Risk!

Çünkü; günümüzde dünyada kullanılan kansız ve kapalı (minimal invaziv) cerrahi yöntemlerinin en gelişmişi olan da Vinci robotik cerrahi, cerrahın en karmaşık işlemleri sadece birkaç küçük kesikten gerçekleştirmesine izin verir. Bu da; ameliyat sonrası sürecin daha konforlu biçimde atlatılması anlamına gelir. 

da Vinci Sistemi, yaklaşık 10 yıldır tüm dünyada 800 merkezde yüz binlerce ameliyatta başarıyla kullanılıyor.


Şimdi de, KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi’nde ağırlıklı olarak; genel cerrahi, jinekoloji, üroloji ve kulak burun boğaz ameliyatlarında kullanılmaya başlandı!


“Robot” olarak adlandırılsa da, da Vinci tek başına çalışmaz; ameliyat tamamıyla cerrah tarafından gerçekleştirilir. da Vinci, cerrahın en karmaşık işlemleri, karın ön duvarına açılan birkaç küçük kesikten gerçekleştirmesine izin verir. Bunun sonucu olarak, hasta, büyük ameliyatların sonrasında günlük hayatına daha çabuk dönebilir.


Cerrah, hastanın yattığı ameliyat masasının yakınında, ameliyatı kumanda edebileceği bir konsola oturuyor. Görüntü aldığı bu konsoldan robotun kollarını hareket ettirebiliyor. Robotun kolları 540 derece dönme ve değişik yönlere hareket etme özelliğine sahip.


Aslında bir kamera olan kollardan biri yüksek çözünürlükte 3 boyutlu görüntüyü, 10 kat büyüterek monitöre yansıtıyor. Cerrah da, bu görüntüler eşliğinde, bir cerrah eli gibi hareket edebilen robotun diğer kollarını harekete geçirerek ameliyatı gerçekleştiriyor. İnsan elinden çok daha ufak boyutlarda olduğu için, cerrahın elinin uzanamayacağı yerlere de girebiliyor. Böylece hem hastaya, hem de cerraha pek çok avantaj sağlıyor.


Robotik cerrahi sistemi sayesinde üç boyutlu görüntünün sağlanabildiği klasik açık ameliyat ile, hastaya en az travma yaratan kansız ve kapalı (minimal invaziv) tekniklerin uygulanabildiği laparoskopik cerrahinin bütün olumlu yönleri birleşiyor ve hastaya en güvenli tedavi sunulabiliyor.


Robotik cerrahi ile yapılan ameliyatlar açık cerrahi ve laporoskopik cerrahiye (kapalı ameliyatlar) göre birçok avantajlar içeriyor:  •  Dokuları ve ameliyat sınırlarını daha iyi görerek ameliyatı yapabilme. Üç boyutlu 'high definition' (yüksek çözünürlük) görüntü altında ameliyatın gerçekleştirilmesi. Gözün gördüğünden 10 ya da 20 kat büyütme ile dokuların ve cerrahi sınırların görülerek ameliyatın yapılabilmesi.

  •  Daha fazla hareket yeteneği ile ameliyat yapabilme. Ameliyat için bilekten daha fazla dönme yeteneğine sahip 540° dönebilen ve bileğin giremeyeceği alanlara girebilen robot kollarının olması.

  •  Eldeki titremeleri önleyerek ameliyat yapabilme. Robotik cerrahi sırasında ellerdeki çok az titreme bile robotik teknoloji tarafından ortadan kaldırılmaktadır. Daha fazla hassasiyet gerektiren ince işler bu sayede yapılabilmektedir.

18.11.2010 - 2990Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]