Dağınıklığınızı Kontrol Edemiyorsanız Onunla Barışın!

Evde aile bireyleriyle, iş yerinizde patronunuz, çalışma arkadaşlarınızla dağınıklık nedeniyle sık sık tartışma yaşıyorsanız, bu dağınıklık sizin işlerinizin akışını bozuyor ve sizi sorumsuz bir kişi gibi gösteriyorsa "Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu" ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Dağınıklığınızı Kontrol Edemiyorsanız Onunla Barışın!

DEHB; Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğurahatsızlığını yaşayan kendiniz de, çevrenizdekiler de olsa, dağınıklığı kontrol altına alma konusunda “DEHBka (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi)” danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

Bazı kişilerin evine veya ofisine girildiğinde masalarının üstü, dolapları, mekanın kendisinde genel bir dağınıklık görülür. Bazıları bu durumu dağınık beynin bir aynası veya dahiliğin göstergesi olarak görüp normal kabul eder. Ancak dağınıklık “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)” olan kişiler için, normal olmanın dışında, yaşanan en önemli zorluklardan biridir.

“Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)” rahatsızlığını yaşayan kişiler; genellikle aradıkları bir şeyi kolayca bulmadıkları gibi organize olmakta pratik çözüm üretmekte zorlanırlar. Bu nedenle bazı işleri yaparken normal kişilere göre daha fazla vakit harcayıp çok yorulur ve sinirlenirler. Bunun sonucu olarak da dağınıklıklarını görmezden gelmeye başlayabilir, bulamadıkları bir eşyayı aramak yerine yenisini almayı dahi tercih edebilirler.

Bu döngü dağınıklığın büyümesine ve başa çıkılamaz hale gelmesine neden olur; kişi gün geçtikçe daha fazla bunalmaya başlar. Dağınıklığı kontrol edemeyen kişilerin eşyaları durmaları gereken yerde durmayabilir; örneğin başuclarında diş macunu, oturma odalarında tamir eşyaları, mutfaklarında diş fırçalarını bırakmış olabilirler. Telefon ve anahtarlarını sürekli kaybedip sonrasında onları herhangi bir yerde bulabilirler.

Kimi dağınık kişiler kendi dağınık düzenleri içinde işlerini rahatça yapabilir ve aradıklarını kolayca bulabilirler. Etraflarındakiler, bu kişileri tembel veya düzensiz olarak görseler de, işleri aksatmadıkları için, dağınık olmalarında bir problem yoktur.

Dağınıklık kontrol altındadır. Kişi, dağınıklığının kontrolden çıkarak problem haline gelip gelmediğini anlamak amacıyla ihtiyacı olan bir şeyi bulmak için ne kadar zaman kaybettiğini ve kendisinden istenen işlerin ne kadarını yerine getirebildiğini kendisine sık sık sormalıdır. 

Profesyonel Dikkat Eksikliği Koçluğu sertifikalı S. Tana Alalu ve Eda Aydoğan tarafından kurulan Dikkat Eksikliği Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka); çözüm olarak dağınık kişilere dağınıklıklarını kabul ederek, kontrol altına almanın en iyi çözüm olduğunu savunuyor. Psikoloji Yüksek Lisanslı Koçlar; bu amaçla, hedefin, ufak renkli notlar veya alarmlar şeklinde sürekli hatırlatılmasının hedefi gerçekleştirmede etkili olduğunu ve dağınıklığın bu şekilde kontrol altına alınabileceğini bildiriyor.

Sadece ergenlerin değil, tüm DEHB’li bireylerin, DEHB rahatsızlıklarıyla başa çıkabilmelerine ve gündelik yaşamlarında daha etkin olmalarına yardımcı olan koçlar; çalışmalarını gerektiğinde psikologlar, psikiyatristler ve özel eğitim uzmanları ile birlikte bütünsel bir yaklaşım eşliğinde gerçekleştiriyorlar. 

20.12.2010 - 3831

İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
'Düzensiz uyku, aşırı kafein tüketimi panik atağa sebep olabilir'
Gelişen Teknoloji Gençlerin Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor
Gelişen Teknoloji Gençlerin Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor
Sağlıklı Psikoloji İçin 10 Altın Kural
Sağlıklı Psikoloji İçin 10 Altın Kural
Her Yıl 1 Milyon Kişi İntihar Ediyor
Her Yıl 1 Milyon Kişi İntihar Ediyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]