Dalarken Kulağınıza Dikkat Edin!

Su altı sporlarına yaz aylarıyla birlikte ilginin artığı, ancak dikkat edilmemesi durumunda dalışın ciddi sağlık problemlerine yol açabildiği bildirildi.

Dalarken Kulağınıza Dikkat Edin!

Kulak burun boğaz uzmanı Dr. Murat Dutipek, yaptığı açıklamada, yaz aylarında yapılan sporların başında dalışın geldiğini söyledi.


Su sporları arasında dalışın çok sevildiğini belirten Dutipek, ancak günlük hayatta nefes alma problemi yaşayanlar, burunda kemik eğriliği, burun içi etlerde şişme, kronik sinüzit, kronik akıntılı kulak hastalığı olan kişilerin kesinlikle bu sporu yapmamaları gerektiğini vurguladı.


Dalma işlemi sırasında burundaki östaki borularının basınç altında kaldığını ifade eden Dutipek, şöyle konuştu;


Bunlar, içleri kıkırdak dışı yumuşak, damaktaki kaslara yapışık, orta kulak ile geniz boşluğunu birbirine bağlayan kanallardır. Östaki boruları herhangi bir nedenden iyi çalışmıyorsa hastanın kulağında 'barotravma' denilen ani basınç farkına bağlı çeşitli hasarlar oluşabilir.


Barotravma sırasındaki değişiklikler eğer östaki borusu herhangi bir nedenden dolayı çalışmıyorsa kulak zarı, orta kulak, işitme kemiçikleri, ve hatta iç kulak etkilenebilir.


Dalış sonrası yükselme sırasında ortaya çıkan basıncın, östaki borusunun geniz tarafındaki deliğinde ödeme ve şişliğe neden olduğunu dile getiren Dutipek, bu şişliğin deliğin bulunduğu bölgede daha büyük bir darlık oluşturduğunu anlattı.


Bu artan darlığın orta kulağa daha az hava girmesinde neden olduğunu belirten Dutipek, orta kulakta azalan hava basıncının kulak zarında çökmeye, eğer orta kulak ile dış ortam arasındaki fark çok fazlaysa kulak zarında yırtılmalara ve orta kulak mukozasında enflamasyonuna (şişmeye) neden olduğunu bildirdi.


Kulak zarındaki gerilmenin şiddetli bir kulak ağrısı şeklinde kendini hissettirdiğini ifade eden Dutipek, hastaların kulak ağrısıyla birlikte işitme kaybı ve çınlama da hissedebildiklerini söyledi.


Duipek, bazen hastalığın ''Mastoid kavite'' denilen orta kulağa açılan kulak arkasında yerleşmiş sert ve bal peteği görünümlü kemikten oluşan yapıya yerleşebildiklerini, bu durumun daha ilerde zaman zaman orta kulak enfeksiyonları ile seyrettiğini ve çoğunlukla da işitme kaybının olduğu bir hale dönebildiğine dikkati çekti.


Özellikle dalış yaparken veya uçak yolculuklarında östaki borusunun çok iyi çalışmasının, bu tip bir rahatsızlığın oluşmaması için önemli olduğunu ifade eden Dutipek, şunları kaydetti:
Kulakta oluşan zararlar bu kadarla da bitmeyebilir. Orta kulağı iç kulaktan ayıran ve sesin iletilebilmesi için önemli olan çok küçük iki pencere vardır. Bu pencereler üzerinde ince bir zarla kaplı olup bu zarın basınç farklarıyla gerilme veya çekilmelerinde de bazı sorunlar oluşabilir. Basınç değişiklikleri bu küçük zarların yırtılmasına ya da basınç altında kalması sonucu iç kulaktaki 'salyangoz' dediğimiz yapının içerisinde işitme sinirleri ile çok yakın ilişkili daha ince zarların yırtılarak tam sağırlığa neden olabilir.


Eğer bu durum denizde belli bir derinlikte bulunan dalgıçta oluşursa o kişi hızla su yüzüne çıkmak isteyeceğinden vurgun yiyebilir.

 

16.8.2011 - 9712İlgili Diğer Yazılar
Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu
Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu
İşitme kaybı erkeklerde daha sık görülüyor
60 yaş üstüne yılda bir kez işitme testi şart
60 yaş üstüne yılda bir kez işitme testi şart
İşitme kaybında son tedavi yöntemleri kongrede tartışılacak
İşitme kaybında son tedavi yöntemleri kongrede tartışılacak
Kulaklıkla Müzik Dinlerken Dikkat Edin
Kulaklıkla Müzik Dinlerken Dikkat Edin
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]