Delik Kulak Zarına Yama Yapılıyor!

Kulak zarı delikleri, orta kulaktaki enfeksiyonlar ve bunlara bağlı iltihaplar nedeniyle oluşuyor; işitmeyi olumsuz etkiliyor.

Delik Kulak Zarına Yama Yapılıyor!

Kulak zarı delinmelerinin birçok nedeni var. Acıbadem Bursa Hastanesi, KBB Uzmanı Prof. Dr. Levent Erişen, şiş ve çöple kulak karıştırma, ani ve aşırı basınç değişiklikleri, ani patlamalar, aşırı ses, travmalar, mekanik darbeler (tokat atma, darp gibi) nedeniyle kulak zarının delinebildiğini söyledi.


Acıbadem Kocaeli Hastanesi, KBB Uzmanı Dr. Sinem Keskin ise, bu deliklerin kulak kepçesinin üst tarafındaki çiğneme kasının kılıfı veya kulak çevresindeki kıkırdakları çevreleyen zar ile onarılabildiğini belirtti. Kulak zarı delinen kişilere önce işitme testi yapılıyor. Bu test yardımıyla sorunun, kulak zarında mı, yoksa orta kulaktaki örs, üzengi ve çekiç kemiklerinde mi olduğu değerlendiriliyor.


Tedaviyi işitme kaybının derecesine ve yaygınlığına göre yaptıklarını belirten Dr. Sinem Keskin, “Çünkü bazen sadece zarı onarmak, işitme kaybını ortadan kaldırmaya yetmiyor. Ayrıca başka cerrahi yöntemler kullanarak ses iletimini sağlayan kemikçik sistemini de onarmak gerekebiliyor. Her cerrahi işlemde düşük de olsa başarısızlık olasılığı var. Bu başarısızlıkları gidermek için ikinci defa ameliyat gerekebiliyor veya işitmenin onarımı, zarı kapattıktan sonra ikinci bir ameliyatta yapılabiliyor” dedi.


Normal koşullarda orta kulak yolunun steril olduğunu ve zarın bu bölgeyi kapattığını anlatan Dr. Sinem Keskin, şöyle konuştu: “Sık orta kulak enfeksiyonu geçiren kişilerde, enfeksiyonlara bağlı olarak kulak zarındaki delik oluşuyor, bu delik büyüyor.


Çok ileri aşamalarda ise orta kulak kemikçiklerinde erime ve buna bağlı işitme kaybında artışlar görülebiliyor. Bu nedenle kulak zarındaki deliği kapatırız. Ancak bazen kapattıktan sonra da delinebilir. O zaman ikinci bir operasyon yapmak durumunda kalabiliriz.”


Acıbadem Bursa Hastanesi’nden KBB Uzmanı Prof. Dr. Levent Erişen, kulak zarı deliklerinin en sık nedeni olan orta kulak iltihaplarının, çocuklarda da kulak zarı delinmelerine yol açtığını söylüyor. Ancak bu delikler bir süre sonra kendiliğinden kapanıyor. Kronik orta kulak iltihabı bulunan yetişkinlerde ise, kalıcı kulak zarı deliği olasılığı daha yüksektir. Zardaki delik kişilerin duymasını da olumsuz etkiliyor. Ancak bu durum, zardaki deliğin büyüklüğüne, yerleşimine, nasıl geliştiğine ve deliğe eşlik eden başka bir bozukluk olup olmadığına bağlı oluyor. 


Kulak zarındaki delikler, korkulanın aksine tamir edilebiliyor. Bunun için farklı yöntemler kullanılıyor. Dr. Sinem Keskin, kulağın en yakın bölgeleri tercih edilerek, doku anılıp nakledildiğini söylüyor. Bu işlemlerde, genellikle kişinin kendi dokusu tercih ediliyor.


Prof. Dr. Levent Erişen, kulak zarı deliklerinin genel anestezi altında çevre dokulardan alınan yamalarla yapıldığını, başarı oranlarının da yüzde 80-90’lara ulaştığını söylüyor. Başarı oranı deliğin nedeni, yerleşimi, boyutu ve eşlik eden diğer hastalıklara göre değişebiliyor.

21.1.2011 - 4430İlgili Diğer Yazılar
Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu
Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu
Kulaklardan çıkanlar hayrete düşürüyor
Kulaklardan çıkanlar hayrete düşürüyor
Kulak ağrısına ne iyi gelir?
Kulak ağrısına ne iyi gelir?
Delik kulak zarı tehlike oluşturuyor!
Delik kulak zarı tehlike oluşturuyor!
60 yaş üstüne yılda bir kez işitme testi şart
60 yaş üstüne yılda bir kez işitme testi şart
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]