Diş Çıkarma Belirtileri

Diş çıkarma ve diş çıkarma belirtileri 6. aydan başlayıp 3 yaşına kadar devam eder. Diş çıkarma belirtileri ve şiddetinin bebekten bebeğe değişiklik gösterdiğini söyleyen doktorlar; bazı bebeklerin dişli doğabileceğini de belirtiyor. Ebeveynler; bebeklerinde ateşlenme gibi ciddi diş çıkarma belirtileriyle karşılaşabileceğinden, diş çıkarma belirtileri gördükleri an doktorlarıyla iletişime geçmelerinde fayda var.

Diş Çıkarma Belirtileri


Doktorlar bebeklerde dişlerin genel olarak genetik düzene bağlı ortaya çıktığını, anne babanın ilk diş çıkarma yaşına göre diş çıkarttıklarını söylüyorlar. Diş çıkarma belirtilerinin en önemli ve en ciddi olanı ateştir. Diş çıkarma belirtileri nelerdir ve diş çıkarma sürecinde evde yapmanız gerekenler hakkında doktorlar neler söylüyor gelin bir bakalım...Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Yüksek ateş

Bebekler diş çıkarırken dişetlerindeki şişme nedeniyle ateş hep vardır ancak 38 derecenin altında ateşler bu durum için normal kabul edilebilir. 38 derecenin üzerindeki ateşlenmelerde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Ateşlenme her ne kadar diş çıkarma belirtilerinden biri olsa da bazen aynı zamana denk gelmiş farklı hastalıkların habercisi de olabilir. Ateş, bebeğin diş çıkarma sürecinde bağışıklığının azalması nedeniyle viral bir enfeksiyona bağlı da oluşabileceği için özellikle yüksek ateşlerde mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

İshal

Tükürük salgısı arttığı için bu durum bağırsak hareketlerini artırıp ishale yol açabilir. Bu durumda daha çok sıvı kaybı yaşayacak olan bebeğinize bol bol su içirmeniz ve bazı besinlerle vücut direncini yüksek tutmanız gerekir.

Salya

Diş çıkarma belirtilerinin en önemlisidir. Diş çıkarma döneminin başlaması diş etinin açılmasından 3 ay önce başlar. Bu süreçte salya(tükürük) artışı gözlemlenir.

Isırma

Diş çıkaran bir bebek, dişetlerini rahatlatmak için eline ne geçirirse ağzına götürecektir hatta sizin parmaklarınızı bile...

Uykusuzluk - Huzursuzluk - Sinirli olma hali 

Kolay değil, bebeğinizin ağzının içinde bir şey oluyor. Bu dönemde gördüğünüz diş çıkarma belirtileri oldukça normal belirtilerdir. Bebeğinizin diş etleri kaşınıyor hatta canı da yanıyor olabilir, haliyle asabiyet, huzursuzluk ve uyku problemi kaçınılmaz oluyor.

Ağrı

Diş çıkarma belirtisinde bazı bebekler ağrı yaşarken bazılarında ağrı problemi oluşmaz. Ağrının nedeni ise diş çıkarken dişetinde enflamasyon gelişir.

İştahsızlık

Diş çıkarma belirtilerinden olan iştahsızlık; oldukça beklenen bir durumdur. Canı yanıyor olabilen ve durmadan dişeti kaşınan bebeğiniz huzursuz bir süreç geçiriyor olacağından bir şey yemek istememesi normal bil durumdur.

Çene ve yüzde kızarıklık

Bebekler diş çıkarmaya başladıkları zaman, diş çıkarma belirtilerinden olan salya artışı sebebiyle çene ve ağız çevrelerinde kızarıklık ve döküntüye yol açabilir. Bu dönemde bebeğin yüzü temiz ve yumuşak bir bezle silinerek uygun bir nemlendiricili kremle desteklenebilir.

Hafif öksürük

Aşırı salya bebeğinizin zaman zaman tıkanmasına ve öksürmesine sebep olabilir. 

Diş etinde kanama

Diş çıkarma belirtilerinden olan diş etinde kanama sık görülen bir belirti değildir ancak olası bir belirtidir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda doktorunuzla iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Kulak çekiştirme, yanak kaşıma

Dişetlerindeki ağrı, sinir yolları üzerinde olan kulak ve yanağı etkileyebilir. Bu yüzden bebeğiniz kulağını çekiştirip yanağını kaşıma ihtiyacı hisseder.

Bebeğiniz diş çıkarırken evde yapmanız gerekenler nelerdir?

Bebeğinizde diş çıkarma belirtileri gördüğünüzde doktorlar tarafından uygun görülen, bebeğin rahatlamasını sağlayacak bir takım yöntemler vardır. Bunlar;

Doktorlar bebeğinizin diş çıkarma belirtilerini gördüğünüzde diş etine temiz ve soğuk bezle masaj yapmanızın bebeğinizi rahatlatacağını söylüyorlar.

Diş çıkarmanın bebeğinizde iştahsızlığa neden olabileceğini artık biliyorsunuz. Doktorlar, soğuk meyve püreleri ve su vererek bebeğinizin hem ağrısının hafifleyeceğini hem de su ve besin kaybının önüne geçilebileceğini belirtiyor. Yoğurt, elma püresi, elma suyu gibi gıdaları rahatlıkla bebeğinize verebilirsiniz.

Boya içermeyen ve plastik madde içermeyen diş kaşıyıcılarını da buzdolabında bir süre bekleterek bebeğinize verebilirsiniz. Doktorlar plastik madde ve boya içermeyen diş kaşıyıcılarının (BPA Free) mutlaka buzdolabında bir süre bekletilmesi gerektiğini özellikle vurguluyorlar. Aksi taktirde bebeğinizin dudağına, yanağına veya diline yapışabileceğini belirtiliyor.

Diş kaşımasına yardımcı olabilecek bazı besinler de vardır. Salatalık ve havuç gibi... Yeşil soğan da bu besinlerdendir ancak beyaz kısmını keserek bebeğinize vermelisiniz.

Doktorlar bebeğinizin ağrısını azaltmak için parasetamol veya ibuprofen ilaçlarını kullanmanızı öneriyorlar. Ancak bunu en son çözüm olarak önerdiklerini, bebeklerin diş çıkarma sürecinde fazla ilaç kullanımına karşı olduklarını belirtiyorlar. Çünkü bebeğinizin bazı organlarında özellikle de karaciğerinde olumsuz etki yaratabiliyor.

5.3.2018 1 - 32001

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]