"Diş Hekimi Fobisi" İçin Gözlük Geliştirildi

Tedavi sırasında hastaların rahat vakit geçirebilmesi için gözlük geliştirildi.

"Diş Hekimi Fobisi "nin önüne geçmeye çalışan bilim insanları, tedavi sırasında hastaların rahat vakit geçirebilmeleri için özel bir gözlük geliştirdi.

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre, bir çok insanın ağız ve diş sağlığını ihmal etmesine sebep olan "Diş Hekimi Fobisi "nin önüne geçmeye çalışan bilim insanları tarafından tedavi sırasında hastaların rahat vakit geçirebilmeleri için özel bir gözlük geliştirdi.

Dentintermational Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nden Prof. Dr. Sedat Küçükay, korkunun en büyük nedeninin çocukluk döneminde yaşanılan kötü deneyimler olduğunu söyledi.

Korkuların mutlaka bir nedeninin olduğunu ve hastalara ona göre yaklaşılması gerektiğini belirten Küçükay, "Korkulacak ne var? gibi yaklaşımlar hiç doğru değil. Bu hastaların güvenini kazanmak gerekir. Ayrıca tedaviden korkan hasta diş hekimini de tedirgin eder. Bu sebeple işe ağrısız ve basit işlemden başlayıp, hasta ile aranızda güven bağı kurmanız gerekir. Aslında bu işe çocuk hastalarda başlamak en doğrusu. Asla zorlayarak çocuğa bir şey yapmamak gerekir. İlk randevularda çocuğun etrafı tanımasını ve hekime güven duymasını sağlamak gerekir. Yine acele etmeden, oyun oynayarak bu işlemlere girişmek gerekir " diye konuştu.

Küçükay, bazı hastaların tedavi esnasında uyumayı da tercih edebildiğini belirterek, "Tedavi sırasında hastanın sıkılmamış olması gerekiyor. Kullanılan özel gözlük, hastalara önemli bir konfor sağlıyor. Hasta koltukta kalma süresine ve ne istediğine bağlı olarak taktığı gözlükle istediği filmi, belgeseli ve konseri izleyebiliyor " dedi.

Yetişkinlerin yanı sora çocukların da özel gözlüklerden kullanabildiğini aktaran Küçükay, "Çocukların dünyası bize göre çok daha olanaklı. Diş tedavileri sırasında sevdiği çizgi film kahramanlarını izleyebiliyor. Üstelik büyülü bir gözlükle, sıkılmadan, hekime zorluk çıkarmadan... " ifadelerini kullandı. - İstanbul

26.6.2013 - 12884

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Eyvah Ülser Hastasıyım!
Eyvah Ülser Hastasıyım!
Sağlık Video Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!
Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!
Sağlık Video Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!

 

[Hata Bildir]