Diş Hekimlerine Yeni Düzenlemeler Geliyor!

Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, "TBMM Genel Kurul gündeminde bulunan 744 Sayılı "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi"nden diş hekimliğinde uzmanlık dallarını belirleyen 10. maddesinin çıkarılmasını" talep etti.

Diş Hekimlerine Yeni Düzenlemeler Geliyor!

Taner Yücel, Birlik Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de diş hekimliği sorununun uzmanlık değildir, halkın diş hekimlerine ulaşamama sorunu olduğunu söyledi. Dünya Diş Hekimleri Birliği tarafından diş hekiminin ağız doktoru olarak tanımlandığını ve bu konuda her türlü tedaviyi yapma yetkisine sahip olduğunu vurgulayan Yücel, Sağlık Bakanlığının uzmanlıklarla ilgili yasa teklifinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Sağlık Bakanlığının bir yasa maddesiyle diş hekimlerini "pratisyen " konumuna getirdiğini savunan Prof. Dr. Yücel, şöyle konuştu: "Diş hekimleri, diş hekimliği fakültelerinde 5 yıl okuyarak, 'diş hekimi' olarak mezun olur.

Diş hekimliğinin kendisi başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Diş hekimliğinde uzmanlık alanlarının sınırları belirlenemez. Çok sayıdaki uzmanlık dalı ile diş hekimleri ve uzman diş hekimlerinin çalışma alanları birbirine girecektir. Bunun sonucunda malpraktis (eğitimde yetersizlik) sorunları ve etik tartışmalar diş hekimliği mesleğinin ayrılmaz parçaları olacaktır. Kamu sağlık hizmetleri finansmanı zaten açık vermektedir.

Uzmanlık ağız diş sağlığı tedavilerinin maliyetlerini arttıracağından sağlık harcamaları daha da yükselecektir. Vatandaşların ağız diş sağlığı hizmetlerinden yararlanması hem zorlaşacak, hem de pahalanacaktır. Sağlık Bakanının öngörü yanlışı ve plansızlığı vatandaşın diş hekimine erişimini daha da güçleştirecektir. Diş hekimliği eğitimi yüksek maliyetli eğitimdir. Buna uzmanlık eğitiminin eklenmesi kamunun maliyeti daha da artıracaktır. "

Türk Diş Hekimleri Birliğinin, Avrupa Birliği ülkelerinde serbest ulaşım hakkı verilen 2 dal olan ortodonti ve cerrahi uzmanlığını desteklediğini anlatan Taner Yücel, birlik olarak asıl diş hekimliği mesleğinin değişimi ve gelişimi için sürekli eğitim modelini şiddetle desteklediklerini ve bu modelin ülke diş hekimliği kaynağının en verimli kullanıldığı model olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Taner Yücel, dünyada yasa ve merkezi planlama olarak böyle bir uygulama olmadığını da belirterek, "Tüm bu gerekçelerle TBMM Genel Kurul gündeminde bulunan 744 Sayılı "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi "nden diş hekimliğinde uzmanlık dallarını belirleyen 10. maddesinin çıkarılmasını istiyoruz " dedi.

6.4.2011 1 - 6253

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]