Diş Sağlığı Bilinci Küçük Yaşlarda Kazandırılmalı

Prof. Dr. Hakkı Sunay, Türkiye'de diş fırçası ve ağız bakımıyla hala yüzleşmemiş insanların olduğunu belirterek ağız ve diş sağlığı bilincinin küçük yaşlarda başlaması gerektiğini belirtti.

Diş Sağlığı Bilinci Küçük Yaşlarda Kazandırılmalı
Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ile Tahran Üniversitesi iş birliğinde 'Diş Hekimliğinde Temel Bilimlerin Klinik Bilimlere Entegrasyonu' başlıklı uluslararası bir sempozyum düzenledi. Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte ağız ve diş bakımına yönelik alınması gereken önlem ve tedaviler masaya yatırıldı.

Geçen yıl Tahran Üniversitesine bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ve bunun neticesinde sempozyuma karar verdiklerini dile getiren Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Sunay, "Tahran Üniversitesi dünya sıralamalarında araştırmalar yönünden de çok iyi seviyelerde olan bir üniversite.

Bu iş birliği sayesinde ortak araştırma projeleri yürütmeyi ve işbirliğimizi arttırmayı hedeflemekteyiz. Bu nedenle de sempozyumumuzu 'Temel Bilimlerin Klinik Bilimlere Entegrasyonu' olarak belirledik " dedi.

"TÜRKİYE'DE YAPILMAYAN BİR TEDAVİ YOK "

Türkiye'nin diş hekimliği konusunda dünya ile aynı imkanlara sahip olduğunun altını çizen Prof. Dr. Hakkı Sunay, "Türkiye'de yapılamayan tedavi yok. Yeniliklerin takibi konusunda meslektaşlarımızın yüzde olarak çok büyük bir kısmı olmasa bile hakikaten çok ilgili ve kendini geliştirmeye açık bir toplum olduğumuzu söyleyebilirim.

Yeniliklere de çok hızlı şekilde ulaşıyoruz. Bu meslektaşlarımızın ve diş hekimliği odalarımızın üniversitelerin katkılarıyla son teknolojiyle kurulan hastaneler görmeye başlıyoruz. Dünyada yapılıp da Türkiye'de yapılamayan bir tedavi yöntemi olmadığını gururla söyleyebilirim " diye konuştu.

"EN UCUZ YÖNTEM KORUMAK "

Diş sağlığı konusunda eğitimin küçük yaşlarda başlaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Sunay, "Bu eğitimin çok küçük yaşlardan başlaması gerekiyor. Biz fırça ve ağız bakımıyla hala yüzleşmemiş, karşılaşmamış vatandaşlarımız olduğunu biliyoruz. Bu bilincin her yere ulaşması lazım. Çünkü bazı şeyler kaybedildiğinde çok büyük masraflarla geri konulabiliyor. En ucuz yöntem korumaktır " ifadelerini kullandı.

"KUZEY AVRUPA ÜLKELERİNDE BİLİNÇ ÜST DÜZEYDE "

Tahran Üniversitesi'nden Mohammad Hossein Nekoofarise, İran ve Türkiye'nin ağız ve diş sağlığı standartlarının birbirine yakınlık gösterdiğini anlattı. Diş sağlığı eğitiminin ilkokul çağlarında başlaması gerektiğine dikkat çeken Mohammad Hossein, bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde diş hekimliği fakültelerinin kapandığını belirterek nedenlerini şöyle açıkladı:

"Bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde diş sağlığı bilinci öyle bir seviyeye geldi ki bazı diş hekimliği fakültelerinin kapanmaya vaşladı. Çünkü oralarda bu bilinç istenilen seviyelerin çok çok üzerinde. Şehirler ve şehir sularında flüorür uygulamaları yapılıyor.

Bütün koruyucu önlemler alınarak çürüksüz bir nesil yetiştirdiler. Hakikaten de diş hekimliği ihtiyacı oralarda azaldı. Burada ise çok büyük bir kesim ağız ve diş sağlığı hizmetine ulaşamamakta biz onlara bu hizmeti daha kolay şekilde götürebilmeyi hedefliyoruz. " 

17.12.2018 - 37258

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Tüp Bebek
Tüp Bebek
Sağlık Video Hangi Durumlarda Gebenin Hastalık Takip ve Tedavisi Gerekir?
Hangi Durumlarda Gebenin Hastalık Takip ve Tedavisi Gerekir?
Sağlık Video İleri Düzey Ultrason
İleri Düzey Ultrason
Sağlık Video Doppler Ultrason Gebelikte Kullanılır mı?
Doppler Ultrason Gebelikte Kullanılır mı?

 

[Hata Bildir]