Diyabetli Hayatlar Kan Şekerini Sporla Dengeledi, İnsülin İğnesini Azalttı

İzmir'de yaşayan 15 yaşındaki tip 1 diyabetli Yavuzhan Karadağ, teşhis konulduktan sonra başladığı ve düzenli yaptığı spor ile kan şekerini dengeledi, günlük kullandığı insülin dozlarını azalttı.

Diyabetli Hayatlar Kan Şekerini Sporla Dengeledi, İnsülin İğnesini Azalttı
MERİÇ ÜRER - İzmir'de yaşayan 15 yaşındaki tip 1 diyabetli Yavuzhan Karadağ, teşhis konulduktan sonra başladığı ve düzenli yaptığı spor ile kan şekerini dengeledi, günlük kullandığı insülin dozlarını azalttı.

Karadağ'a 3 yıl önce yaşadığı sık idrara çıkma, bitkinlik, kilo kaybı ve çok su içme şikayetleriyle gittiği hastanede tip-1 diyabet teşhisi konuldu.

Teşhisle birlikte hayatı değişen Karadağ, önce beslenme düzenini değiştirdi. Asitli içecekleri hayatından çıkartan Karadağ, insülin tedavisine başladı. Günde 4 defa insülin iğnesi yapmaya ve sıklıkla kan şekerini kontrol etmeye başlayan Karadağ, hastalığın getirdiği olumsuzlukları hafifletmek için spora başladı.

Her gün gittiği fitness salonunda spor öncesinde ve sonrasında kan şekeri ölçümlerini yapan Karadağ'ın spor öncesi 136 olan kan şekeri spor sonrasında 112'ye düştü.

Spor sonrası 2-3 doz az insülin almaya başladı

Yavuzhan Karadağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kan şekerinin sporla beraber düzene girdiğini, fitness yapmaya başladıktan sonra insülin dozlarını azalttığını anlattı.

Spor ve tip-1 diyabet rahatsızlığının bir arada olamayacağı yönündeki algıların yanlış olduğunu dile getiren Karadağ, "Teşhisten sonra spor girdi hayatıma. Rahatsızlığım çok iyi yerlere geldi. Spordan önceki ve sonraki değerler çok farklı. Spor yaptığım zaman 2-3 doz daha az insülin alıyorum. Bu kişisine göre değişir tabii. Spor diyabetlilere engel değil. Öğünlerimi kaçırmadım. Kan şekerini düzgün takip edip abur cuburları kestim." dedi.

"Çocuklarımız kararında olduğu sürece her şeyi yiyebilir"

Karadağ'ın babası Fikret Karadağ da oğlunun rahatsızlığının ardından ailece spor yapmaya başladıklarını dile getirerek, "Yavuzhan'ın kan şekerini ölçmek için günde yaklaşık 20 kez parmağını delmesi gerekiyor. Oğlumun kan şekeri sporla düzene girdi." diye konuştu.

"Spor daha dengeli bir kan şekeri seviyesi sağlayacaktır"

Karadağ'ın kontrollerini yapan doktoru Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Korcan Demir de çocukluk çağı diyabetinin en sık görülen türünün sürekli insülin tedavisi gerektiren tip 1 diyabet olduğunu dile getirdi.

Alınan besinlerin kan şekerini hızlı yükseltmeyen ve dengede tutan türden olması gerektiğine dikkati çeken Demir, "Aslında kaslarımız da kan şekerini dengelemede aktif görev alırlar. Bu nedenle sürekli spor ve egzersiz yaparak kas kütlemizi korumak daha düşük bir insülin dozunda daha dengeli bir kan şekeri seviyesi sağlayacaktır. Diğer yandan, düzenli spor yapmak, günümüz dünyasında hareketleri kısıtlanan tüm çocuklar için hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı büyümelerini sağlamak açısından çok önemlidir. Çocuklarımız bundan mahrum kalmamalıdır." dedi.

15.2.2018 - 31721Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]