Diyabette Son Yıllarda Yaşanan Gelişmeler Durmak Bilmiyor!

Tüm dünyada 200 milyon civarında diyabetli kişinin olduğu ve ülkemizde görülme oranının %7,4 civarında olduğu diyabet hastalığında yaşanan gelişmeler sınır tanımıyor.

Diyabette Son Yıllarda Yaşanan Gelişmeler Durmak Bilmiyor!

Diyabet, insülin eksikliği ya da insülin etkisindeki bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan kronik bir metabolizma hastalığı. Tüm dünyada 200 milyon civarında diyabetli kişi var. Ülkemizde görülme oranı %7,4 civarında. Tüm diyabetliler arasında Tip 2 diyabet oranı %90’nın üzerinde ve bu hastaların %80 – 90’ı obez. Dünyada obezite ve diyabetten oluşan ikili bir salgından söz edilmekte.

Diyabette son yıllarda yaşanan gelişmelerden bahseden Çamlıca Erdem Hastahanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Ergül, “Son 20 yılda, insülin saflığında gelişmeler sağlandı. İnsülin Immunugenetik problemleri azaltıldı. 1980 yılında insan insülin kullanımı ve hastaların kendi glisemi düzeylerini saptayacak aletlerin geliştirilmesi daha fizyolojik değerler sağladı. Geliştirilen insülin analogları ile endojen  insülin salınımı daha iyi taklit edildi ve geleneksel insülin tedavisinin kısıtlamaları aşıldı.

İnsülin pompa kullanımı gelişen teknoloji ile basitleştirilip komplikasyonları önlemeye yönelik mekanizmalarla glisemik kontrolün sağlanmasında uygun endikasyonlarda diyabet tedavisinde maliyetinin yüksek olmasına rağmen en iyi seçenek haline geldi. İnsülin pompaları ve glikoz sensörlerindeki teknolojik ilerlemeler,  yapay pankreasları geleceğin gündemini aldı.

Dünyanın farklı araştırma merkezlerinde, çeşitli kök hücre kaynaklı (embriyonik, erişkin, fetal) adacık ya da beta hücrelerini laboratuar koşullarında üretip Tip 1 diyabetin tedavisinde kullanmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Uygun merkezlerde, son dönem böbrek yetersizliği gelişmiş ve böbrek transplantasyonu yapılacak (veya yapılmış) olan Tip 1 Diyabetli hastalarda pankreas transplantasyonu da düşünülebilir.

Tip 2 Diyabet tedavisinde 1940’lı yıllardan itibaren kullanılmaya başlanan Sülfanilüre grubu oral Anti Diyabetiklerden sonra çeşitli etki mekanizmalarıyla değişik sınıflarda OAD’ler geliştirilmiştir. Son 10 yılda gündemde olan ve halen ülkemizde ruhsatlandırılan veya ruhsatlandırılma aşamasında olan tedavi yöntemleri inkretin hormon bazlı tedavilerdir.  İnkretinler gastrointestinal sistemden salgılanan hormonlardır.

“İnkretin Etkisi” ise damar yolu ile glukoz yüklenmesine kıyasla ağızdan glukoz alımı sonrasında  gastrointestinal sistemin enteroendokrin hücrelerinden salgılanan peptitler (inkretinler) sayesinde insülin salınımında daha fazla artış meydana gelmesidir. Tip 2 Diyabette inkreatin etkisi azalmış veya yoktur. Yeni yaklaşımlar ya dışarıdan inkretin verilerek (GLP-I Anologları, Liragulitid, Eksanitid…) ya da endojen insülinleri arttırarak (DPP-4 İnhibitörleri, Sitagliptin, Vildagliptin …)inkretin etkisi arttırılır.

Diyabet hastalığının öyküsünde gerçek bilimsel devrim 1921’de Baytin ve Best tarafından İnsülinin keşfi ve kullanımıdır. Gelinen bu bilimsel ve teknolojik tüm gelişmelerin gösterdiği ise, Diyabetin Tedavisinde, temeline hastayı alan Endokrinolog - İç Hastalıkları Uzmanı, Diyabet Hemşiresi, Diyetisyence yönlendirilen Tıbbi Beslenme Tedavisi,  Egzersiz, Yaşam Tarzı Değişiklikleri odaklı izlem ve tedavilerdir.” dedi.
 

Erdem Hastanesi

31.10.2010 - 2861İlgili Diğer Yazılar
Düşük Kan Şekeri Diyabete Dönüşebilir!
Düşük Kan Şekeri Diyabete Dönüşebilir!
Şeker Hastalarını Bekleyen Kanser Tehlikesi!
Şeker Hastalarını Bekleyen Kanser Tehlikesi!
Şeker Hastası Olduğunuzun Farkında Değilseniz?
Şeker Hastası Olduğunuzun Farkında Değilseniz?
Sperm Hücreleri, Diyabeti Tedavi Edecek!
Sperm Hücreleri, Diyabeti Tedavi Edecek!
Tatlandırıcı Yerine
Tatlandırıcı Yerine ''Şeker Otu'' Kullanılacak!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Kron ve Köprü Protezlerin Avantajları Nelerdir?
Kron ve Köprü Protezlerin Avantajları Nelerdir?
Sağlık Video Total ve Parsiyel Protezlerin Faydaları Nelerdir?
Total ve Parsiyel Protezlerin Faydaları Nelerdir?
Sağlık Video Ortodontik Problemlerin Sebepleri Nelerdir?
Ortodontik Problemlerin Sebepleri Nelerdir?

 

[Hata Bildir]