Diyabette Yılda Bir Göz Kontrolü Şart"

Adana'da "Diyabeti Tanı, Gözünü Koru" farkındalık projesi kapsamında diyabet hastaları görme kayıpları konusunda bilgilendirildi.

Diyabette Yılda Bir Göz Kontrolü Şart
Adana'da "Diyabeti Tanı, Gözünü Koru" farkındalık projesi kapsamında diyabet hastaları görme kayıpları konusunda bilgilendirildi.

Türk Oftalmoloji Derneği, Türkiye Diyabet Vakfı, Türk Diyabet Cemiyeti iş birliğiyle ve Bayer'in desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında, Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe katılanlar, bir evin oturma odası olarak tasarlanmış özel alanda üç boyutlu sanat gerçeklik gözlüğüyle, sağlıklı bir bireyle diyabetli ve görme sorunu yaşayan bir bireyin ev yaşamları arasındaki farkı deneyimleme şansı buldu.

Daha sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sert, diyabet ve organlara etkisiyle ilgili bilgi verdi.

Diyabetin 4-5 bin yıl öncelerine dayanan bir hastalık olduğunu ifade eden Sert, "İnsanların daha hareketsiz olması, yanlış beslenmesi, obezitenin tüm dünyada artması bu hastalığın patlamasına sebebiyet verdi. Bu hastalıkta kan şekerinin ömür boyu takibi ve tedavisi gerekir. Diyabet kanda şekerin yüksek gitmesidir." diye konuştu.

Sert, şeker seviyesi kanda yükseldikçe hastalarda günlük yaşantılarında görülen çok su içme, sık idrara çıkma, kilo kaybı gibi şikayetlerin ortaya çıktığını, hastaların yüzde 50'sinde de hiçbir işaretin olmayabileceğini, rahatsızlığın ancak kan şekeri ölçümüyle tespit edilebileceğini anlattı.

-"Diyabet, organları bozarak sorunlara yol açıyor"

Şeker hastalığının doğrudan kendisinin ölümü artırıcı ya da sağlığı bozucu durumda olmadığını vurgulayan Sert, şöyle devam etti:

"Diyabet asıl, organları bozarak sorunlara yol açıyor. İnsanlarda travma ve kaza dışı sebepleri bir tarafa koyarsak, sonradan olan görme kayıplarının yani körlüğün en sık sebebi başta ABD olmak üzere tüm dünyada diyabettir. Diyabette yılda bir göz kontrolü şart. Şu an böbrek nakli bekleyen diyalize giren hastaların en önemli sebepleri şeker hastalığına bağlı olması. Kalbi etkiliyor. Diyabet hastalarında kalp krizi, kalp yetmezliği diğer insanlara göre daha fazla karşımıza çıkıyor. El ayaklarda his kayıpları, damar sorunları, organ kayıplarına kadar gidiyor."

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihal Demircan da şeker hastalığının gözde yarattığı problemlerle ilgili bilgi verdi.

19.1.2018 - 31256Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]