Diyarbakır'da Ev Hanımları Sağlık İçin Yürüdü

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, hareketsiz yaşam tarzının Türkiye için ciddi boyutlarda olduğunu söyledi.

Diyarbakır'da Ev Hanımları Sağlık İçin Yürüdü

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonunda ''Ev Hanımları Sağlık İçin Yürüyor'' teması ile bir yürüyüş düzenlendi.

Park Orman Parkında sabah saatlerinde başlayan yürüyüşe Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, İl Sağlık Müdürü Dr. Sait Avar, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile yoğun katılım gösteren ev hanımları, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Yürüyüş alanında bir konuşma yapan Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, ev hanımlarını ve tüm Diyarbakır halkını sağlık için yürümeye davet ederek; "2014 yılı Sağlık Bakanlığımız tarafından "Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı" ilan edilmiştir. Bu kapsamda 2014 yılı boyunca her ayın son Pazar günü yürüyüş etkinlikleri düzenlenmeye devam edeceğiz dedi. Ocak ayında sağlık çalışanları olarak yürüdüklerini belirten Dr. ASLAN; Şubat ayı için hedef kitlemiz ev hanımları olarak belirlenmiş olup bugün sağlık çalışanları olarak ev hanımlarımızla birlikte yürüyeceğiz" dedi.


Ülkemizde kadınların yüzde 87'sinin, erkeklerin ise yüzde 77'sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığını ifade eden Aslan, ""Bu durum hareketsiz yaşam tarzının ülkemiz için ciddi boyutlarda olduğunu göstermektedir. Yeterli düzeyde fiziksel aktivite yapmayan bireylerde ölüm riski, haftada 4-5 gün ve günde 30 dakika düşük veya orta düzeyde fiziksel aktivite yapan bireylere göre yüzde 20-30 oranında artmaktadır. Düşük şiddette fiziksel aktiviteye yavaş yürüyüş ve ev işlerini; orta şiddette fiziksel aktiviteye ise hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi oynamak, yavaş tempoda bisiklet sürmek örnekler verilebilir" diye konuştu.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aslan, yürüyüşe katılan tüm katılımcılara teşekkür ederek yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle de Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Daha sonra yürüyüşe geçen katılımcılar; ''Yürüyen Anneler Sağlıklı Nesiller'' ''Ev Hanımları Sağlık İçin Yürüyor'' '' Sağlık İçin Günde 30 Dakika Yürüyelim'' şeklinde afiş ve dövizler taşıdılar. Yürüyüşe; Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri ve bazı bayanlar ise bisikletleri ile eşlik ettiler. Ayrıca yürüyüşe katılan katılımcılara Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Pedometre (Adımsayar ) ve hareketli yaşam ile ilgili broşürler dağıtıldı.

24.2.2014 - 13858

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]