Diyarbakır'da hastanede tedavi gören öğrenciler karnelerini aldı

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın imzaladığı protokolle uzun süre hastanede tedavi gören çocukların eğitimlerinden geri kalmaması için başlatılan projede pilot il seçilen Diyarbakır'da, Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gören 7 öğrenci, karnelerini aldı.

Diyarbakır'da hastanede tedavi gören öğrenciler karnelerini aldı

SAĞLIK Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın imzaladığı protokolle uzun süre hastanede tedavi gören çocukların eğitimlerinden geri kalmaması için başlatılan projede pilot il seçilen Diyarbakır'da, Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gören 7 öğrenci, karnelerini aldı.

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın, uzun süre hastanede tedavi gören öğrencilerin eğitimlerinden geride kalmaması için imzaladığı protokolle Diyarbakır, pilot il seçildi. Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde, nisan ayından bu yana hafta içi her gün 11.00-16.00 saatleri arasında süren eğitimlerin ardından 7 öğrenci, düzenlenen törenle karne aldı. Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Süleyman Öden, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Serhat Samancı, doktor ve sağlık görevlileri ile öğrenci ve velilerinin katıldığı törende karnelerini alan öğrenciler için pasta kesildi.

'EN BÜYÜK DESTEKLERDEN BİRİ PSİKOLOJİK DESTEKTİR'

Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Süleyman Öden, çocukların iyileşmesinde psikolojik desteğin önemli olduğunu ifade ederek, "Hastanemizde uzun süredir yatan çocuk hastalarımız maalesef eğitimden uzun süre ayrı kalmanın psikolojik stresini yaşamaktaydı. Tıbbi olarak biliyoruz ki immün sistemin güçlenmesinin en büyük destekçilerinden biri de psikolojik destektir. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında uzun süre hastanede yatan çocuk hastaların eğitimini geride bırakmaması adına böyle bir protokol düzenlendi. Nisan ayından itibaren çocuk hastanemizde hafta içi her gün çocuklar kendi okullarındaki mevcut olan derslerle ilgili eğitimi tamamlamak amacıyla eğitimler aldı. Diyarbakır ilimiz bu konuda pilot il olarak seçilmişti. Çocuklarımıza karnelerini teslim ettik. Bundan sonra umarım bu hizmet tüm Türkiye'ye yayılır. Bu dönem için toplamda 7 öğrencimiz bulunmaktaydı" dedi.

'EĞİTİMLER GENİŞLEYECEK'

Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Serhat Samancı, eğitimlerin daha da genişleyeceğini belirterek, "Bu yapılan hizmet çok önemli bir işin ilk basamağıydı. Hastaları tedavi etmenin yanında bunları psikososyal açıdan topluma kazandırmamız lazım. Onların psikolojilerini normal seviyeye çekmemiz lazım. Bu anlamda ilk basamağı başarıyla tamamladığımızı düşünüyorum. Eğitimimiz Milli Eğitim Bakanlığımızın desteğiyle daha da genişleyecektir" diye konuştu. Oğlu Hamza Aytekin'in karnesini hastanede aldığı için mutlu olduğunu belirten Anne Sıdıka Aytekin, "Oğlum hastanede tedavi gördüğü için karnesini alamadı. Karnesi hep çok iyi, burada bugün sağlık çalışanlarımızın sürpriziyle karşılaştık. Çok memnunuz, görevli olan herkese çok teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

16.6.2023 - 67607Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]