Diyarbakır'da Yarın "Belediyelerimiz İle Yürüyoruz"

Sağlık Bakanlığı'nın "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında yarın (27 Nisan Pazar) Diyarbakır'da yürüyüş düzenlenecek.

Diyarbakır'da Yarın
Sağlık Bakanlığı'nın "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı " kapsamında Diyarbakır İl Halk Sağlığı Müdürlüğü toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla "Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü " etkinliği düzenliyor.

Her ayın son Pazar günü düzenlenen ve bu ayki teması "Belediyelerimiz ile yürüyoruz " olan etkinliğe Diyarbakır il ve ilçe belediye çalışanları katılacağı belirtildi. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İlçe Toplum Sağlığı merkezlerinin önderliğinde gerçekleşecek yürüyüş her ilde ve ilçede aynı saatte başlayacak.

Diyarbakır Halk Sağlığı İl Müdürlüğü ile Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinin de destek verdiği yürüyüş yarın saat 111'de (27 Nisan 2014 Pazar günü) Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürlüğü Seyrantepe Sentetik Atletizm Pist Alanında ''Belediyelerimiz ile Yürüyoruz'' temalı yürüyüş etkinliği düzenlenecek.

OBEZİTE PEKÇOK HASTALIĞA ZEMİN HASIRLIYOR

Daha sağlıklı bir toplum için etkinlikleri gerçekleştirdiklerini vurgulayan Diyarbakır Halk Sağlığı İl Müdürü Fatih Mehmet Aslan, çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biri olan obezitenin, kalp-damar, yüksek tansiyon, şeker, bazı kanser türleri, solunum sistemi, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırladığını belirterek, "Hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır " dedi.

TÜRKİYE'DE BİREYLERİN YÜZDE 80'İ FİZİKSEL AKTİVİTE YAPMIYOR

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre, ülkede bireylerin yüzde 71,9'unun düzenli fiziksel aktivite yapmadığını hatırlatan Aslan şöyle dedi:

"Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (fiziksel hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında obezitenin de önünde dördüncü sıradadır. Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık dörte bir-beştebirinin (yüzde 21-25), diyabetin yaklaşık üçte birinin (yüzde 27) ve iskemik kalp hastalığının da yaklaşık üçte birinin (yüzde 30) ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Oysaki haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması sağlığın korunması, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için yeterlidir. Bakanlığımız tarafından toplumumuzun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili hastalıkların (kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları vb.) görülme sıklığını azaltmak amacıyla Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı yürütülmektedir.

"BELEDİYELERİMİZ İLE YÜRÜYORUZ "

Toplumun fiziksel aktivite düzeyinin arttırılması hususunda fiziksel aktivite imkânlarının oluşturulması, iyileştirmesi ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın B.6 başlığı Fiziksel Aktivitenin Teşviki ve Çevresel Faktörlerin İyileştirilmesi faaliyetlerini içermektedir. Bu başlık çerçevesinde insanların güvenle fiziksel aktivite yapabileceği sosyal ve fiziksel ortamların oluşturularak günlük yaşamlarına fiziksel aktivitenin entegre edilmesi, toplumda düzenli fiziksel aktivitenin yaygınlaştırılması, spor tesislerinin ve rekreasyon alanlarının oluşturulması için yerel yönetimlerin işbirliği önem arz etmektedir "

26.4.2014 - 14370Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]