Diyet Yapamayanlara Alternatif Zayıflama Önerisi

Medical Park İzmir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, diyet yaparak kilo veremeyenlere, “Diyet yapmayı bırakın ve alışkanlıklarınızı değiştirin” önerisinde bulundu.

Diyet Yapamayanlara Alternatif Zayıflama Önerisi
Medical Park İzmir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, diyet yaparak kilo veremeyenlere, "Diyet yapmayı bırakın ve alışkanlıklarınızı değiştirin" önerisinde bulundu.

Kilo verme konusunda her mecrada birçok öneri, diyet yöntemi ve tavsiyeler veriliyor. Ancak tüm bu bilgilere rağmen ülkemizde obezite hızla artıyor. Medical Park İzmir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, diyet yaparak kilo veremeyenlere alternatif zayıflama önerisinde bulundu. Baysal; "Diyet yaparak kilo veremeyenler, beslenme ve günlük alışkanlıklarını değiştirmeyi denemelidir. Her gün bir dilim ekmek az tüketildiğinde yılda 3,5 kilo verildiği örneğiyle büyük başarılar elde edilebilir." dedi.

Uzun süre aç kalmayın

Fatma Baysal, "Tokluk hissinin oluşmasını etkileyen birçok faktör var. Sofraya çok aç olarak oturmayın. Hızlı yemek yediğinizde tokluk hissi oluşana kadar fazla kalori alırsınız. Gün içerisinde uzun açlıklardan kaçının. Ara öğün yapmanız şeker dengesi sağlayacağı için metabolizma hızınız hızlanır ve daha az acıkırsınız. Yemeği çok çiğneyin. Çok acıktıysanız yemek öncesinde salata yiyebilirsiniz. Proteinli besinler daha uzun tokluk hissi verir. Bu nedenle et, tavuk, balık, kurubaklagil, süt ve yoğun gibi besinleri gün içinde tüketmeye özen gösterin" dedi.

Posalı besinler yiyin

Dengeli protein alımının önemini belirten Fatma Baysal, "Yetişkin bireyler günlük 25 gram kadar posa almalı. Bunu her gün sebze tüketmeden yapmanız pek mümkün değil. Her gün zeytinyağı sebze yemeği ve bol salata tüketerek hem posa alımını artırır hem de vitamin, mineral alımını artırabilirsiniz. Tam tahıl ekmeği, posa miktarının fazla olması nedeniyle kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller ve tok tutar" dedi.

Düzenli su için

Diyetisyen Fatma Baysal, "Dengeli su tüketimi, fazla kilolarınızdan ve selülitten kurtulmanızı, cildinizin gerginleşmesini ve güzelleşmesini, ödem ve şişkinliklerinizin atılmasını sağlar. Egzersiz metabolizma hızında artış sağlayan en belirgin etmendir. Hiçbir besin bileşeni, çay veya bitkisel besin bileşikleri metabolizma hızını arttırmada egzersiz kadar etkili değildir. Haftada 30 bin adım fazla atmak başlangıç için iyi bir hedeftir" şeklinde konuştu.

Haftada bir gün kaçamak yapın

Medical Park İzmir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal şunları söyledi: "Hangi yiyecek ve içeceklerin ne kadar kalori içerdiği hakkında fikir sahibi olabiliyoruz. Sütü 1 bardak daha fazla tüketildiği veya 1 dilim ekmek fazladan yenildiği zaman kilo almayız. Zaafınız olan yiyeceklerin listesini yapın ve haftada bir gün tüketin. Bu fikrin asıl amacı sağlıklı beslenmekten zevk alarak bunu bir alışkanlık haline getirmektir. Diyet yapmadan da kilo verebilirsiniz ancak bazı alışkanlıklarınızı hayatınızdan çıkarmayı bilmelisiniz. Protein ağırlıklı beslenerek, bol su tüketerek ve sporla hayatınızı hızlandırarak kilo verebilirsiniz." - İZMİR

15.8.2016 - 22393

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Kron ve Köprü Protezlerin Avantajları Nelerdir?
Kron ve Köprü Protezlerin Avantajları Nelerdir?
Sağlık Video Total ve Parsiyel Protezlerin Faydaları Nelerdir?
Total ve Parsiyel Protezlerin Faydaları Nelerdir?
Sağlık Video Ortodontik Problemlerin Sebepleri Nelerdir?
Ortodontik Problemlerin Sebepleri Nelerdir?

 

[Hata Bildir]