Diyetisyen Canan Aksoy'dan annelere özel tavsiyeler

Gebelik ile birlikte doğum sonrası dönemde ve çocuklarda beslenme ve su tüketiminin masaya yatırıldığı etkinlikte, Canan Aksoy, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Diyetisyen Canan Aksoy'dan annelere özel tavsiyeler

"Sağlıklı ve Taze İçme Suyuna Ulaşmanın En Kolay Yolu" ilkesini benimseyen Waternet, bu yıl dördüncü ve sonuncusu düzenlenen Tavsiye Evi etkinliğinde anne bloggerlar ile Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy'u bir araya getirdi. Gebelik ile birlikte doğum sonrası dönemde ve çocuklarda beslenme ve su tüketiminin ele alındığı etkinlikte, Canan Aksoy, katılımcıların sorularını yanıtladı.

"Hamilelik döneminde 8-10 bardak su tüketilmeli"

Suyun, insanların hayatında her dönem önemli bir ihtiyaç olduğunu belirterek sözlerine başlayan Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, özellikle gebelikte su ihtiyacının daha da arttığını vurguladı. Hamile bir kadının, hem kendisinin hem de bebeğinin su ihtiyacını karşılamak için günde 8-10 bardak su tüketmesi gerektiğini dile getiren Diyetisyen Canan Aksoy, "Hamileler, bu dönemde arıtılmış ve doğru şartlarda saklanan suları tercih etmeli" dedi. Hamilelik döneminde alınan bütün gıdalardaki vitamin ve minerallere de dikkat edilmesi gerektiğini belirten Canan Aksoy, hamilelikte kilo kontrolünün su ile yapılabileceğinin de altını çizdi.

"Su, süt üretimini artırmaya yardımcı olur"

Doğum sonrası dönemde, suyun süt üretimini artırmaya yardımcı olduğunu sözlerine ekleyen Diyetisyen Canan Aksoy, emziren annenin mutlaka günde 3 litre sıvı tüketmesi gerektiğini ifade etti. Anne sütü içindeki tüm besin maddelerinin, vitaminlerin ve minerallerin su içinde çözünmüş halde olduğuna ve anne sütünün temel bileşeninin su olduğuna dikkat çeken Canan Aksoy, emzirme döneminde annenin susama hissinin arttığını belirtti ve ekledi: "Susamayı beklemeden su içmeye gayret etmelisiniz."

"Çocukları su içmeye teşvik etmelisiniz"

Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, anneler kadar çocuklarda da su tüketiminin oldukça önemli olduğuna işaret etti ve yetişkinlere oranla vücutlarındaki suyu daha hızlı kaybeden çocukların, özellikle de yeni doğan bebeklerin ihtiyaç duydukları suyu geri kazanmalarının gerekliliğini vurguladı.

Yeni doğan bebeklerin ve küçük çocukların yeterli su tüketmedikleri takdirde ishal ve kusma gibi ciddi sorunlar yaşayabileceklerine dikkat çeken Canan Aksoy, çocukların, düşünme, sorgulama, dikkatini verme konularında sorun yaşamamaları için su tüketmeleri gerektiğine dikkat çekti. Kendini oyuna kaptıran çocukların kimi zaman susadıklarının bile farkına varmadıklarını dile getiren Diyetisyen Canan Aksoy, "Su içmenin önemini bilmeyen çocuk bilinçli olarak su arayışına girmeyecektir. Bu noktada ebeveynlere ve öğretmenlerine görev düşüyor. Hem söyleyerek hem de uygulayarak çocukları su içmeye teşvik etmelisiniz" diye konuştu.

Sağlıklı suyu en güvenilir ve kolay şekilde tüketiciyle buluşturmayı amaçlayan Waternet'in Tavsiye Evi etkinliğinde, Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, katılımcıların akıllarındaki soru işaretlerini giderdi.

5.3.2016 1 - 20227

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Mide Ülseri Kanama Yapar mı?
Mide Ülseri Kanama Yapar mı?
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]