Diyetisyen Melek Akgün: "Pişman Olmamak İçin Porsiyonumuzu Paylaşmalıyız"

Diyetisyen Melek Akgün: "Pişman olmamak için porsiyonumuzu paylaşmalıyız"BURSA - Bayramda ikram edilen baklavalardan uzak durulması gerektiğini ifade eden uzmanlar, daha sonra pişman olmamak için ise ikram edilen porsiyonların paylaşılıp azaltılması gerektiğini söyledi.

Diyetisyen Melek Akgün: "Pişman olmamak için porsiyonumuzu paylaşmalıyız"

BURSA - Bayramda ikram edilen baklavalardan uzak durulması gerektiğini ifade eden uzmanlar, daha sonra pişman olmamak için ise ikram edilen porsiyonların paylaşılıp azaltılması gerektiğini söyledi.

Ramazan ayının bitmesine sayılı günler kala, uzmanlar normal yeme alışkanlığına geçiş noktasında bazı uyarılarda bulundu. Ramazan ayında öğünlü sayının azalması metabolizmanın yavaşlamasına da sebep olduğu için şimdi ise 3 ana öğünün gün içerisinde kesinlikle desteklenmesi gerektiğini ifade eden Hayat Tıp Merkezi Diyetisyen Melek Akgün, "Az az sık sık beslendiğimiz zaman bir öğünde fazla besin alımının önüne geçmiş oluruz. Buda bayramda bizim istediğimiz şeydir. Çünkü bir öğün aç kalındığında biliyorsunuz ki, özellik tatlıya yönelim çok fazla olur. Biz bunun önüne geçmek için ara öğünlerde süt ürünleri ve kuruyemişlerle sağlık seçimler yapmamız gerekiyor. Hepimiz biliyoruz ki bu süreçte ikramlar oldukça fazla oluyor. Biz gerekirse hayır demeliyiz. Çünkü hayır demediğimiz her bir dilim baklava için 300 kalori almış oluyoruz. Bu ise bize yağ deposu olarak geri dönecektir. Bireylerde daha sonra pişmanlık duygusu ağır basacaktır. Bunun önüne geçmek için özellikle yanımızdaki kişilerle porsiyonumuzu paylaşmalıyız" dedi.

Ramazanda sıvı tüketimi oldukça az olduğunu ve yaklaşık 17 saat susuz kalındığını ifade eden Akgün, "Belki iftar ve sahur arası sıvı ihtiyacı fazla karşılanamadı. Bizim bu kaybettiğimiz besin değerlerini yerine koymalıyız. O yüzden öncelikli su olarak sıvı ihtiyacımızı karşılamalıyız. Ayrıca bireylerin ramazan ayında hareketsizliğini bayramla beraber hareket geçirmeleri gerekiyor. metabolizmayı hareket geçirmek çok önemli. En azından gideceğimiz akraba ziyaretlerine yürüyerek gitmek ve akşam yemeğinden sonra yapılacak olan 1 saatlik orta tempodaki yürüyüşlerde metabolizmayı tekrardan canlandıracaktır" diye konuştu.

19.6.2017 - 27674Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]