Diyetisyen Neslihan Yumakgil: "Bayramda Çay Kahve Tüketimini Minimuma İndirin"

Diyetisyen Neslihan Yumakgil: "Bayramda çay kahve tüketimini minimuma indirin"ELAZIĞ - Ramazan ayı sonrasında çay kahve tüketiminin çok fazla olacağını vurgulayan Diyetisyen Neslihan Yumakgil, çay kahve tüketiminin kalp ritmi bozukluklarına neden olduğundan minimum seviyede tüketilmesi...

Diyetisyen Neslihan Yumakgil:

Diyetisyen Neslihan Yumakgil: "Bayramda çay kahve tüketimini minimuma indirin"

ELAZIĞ - Ramazan ayı sonrasında çay kahve tüketiminin çok fazla olacağını vurgulayan Diyetisyen Neslihan Yumakgil, çay kahve tüketiminin kalp ritmi bozukluklarına neden olduğundan minimum seviyede tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Medical Park Elazığ Hastanesi Diyetisyeni Neslihan Yumakgil, Ramazan ayından Ramazan Bayramına geçiş döneminde nelere dikkat edilmesi konusunda bilgi verdi.

Ramazan ayı sonrası bayramın geçiş dönemi olarak adlandırıldığını belirten Diyetisyen Neslihan Yumakgil, "Geçiş döneminde insanlar çok fazla açlık hissiyatında bulunmayacaktır. Ama metabolizmamızı canlandırabilmek için sık sık beslenmemiz gerekiyor. Günlük yine 4 ile 6 öğüne çıkartmamız gerekmektedir. Bu öğünlerde bol bol meyve tüketmeye ve sıvı ağırlıklı beslenmeye çalışalım" dedi.

"tüm besin guruplarından tüketelim"

Geçiş döneminde tüm besin gruplarından tüketilmesi gerektiğini aktaran Yumakgil, "Geçiş döneminde et, süt, yumurta, peynir, sebze, ekmek gibi bütün besin guruplarını ara ve ana öğünlerde tercih etmeliyiz. Bayram ziyaretlerinde yağlı yiyecekler, tatlılar, hamur işleri oluyor. Bizim bu yiyeceklere dur deme noktamız olması lazım. Gittiğimiz gezmelerde hayır cevabını verebilelim. Eğer hayır cevabını veremezsek daha sonrasında şeker, tansiyon, kalp problemleri ve Ramazan ayı boyunca düşen kan değerlerimizde ani bir yükselme meydana gelebilir. Her zaman hayır demeyi bilmemiz gerekli" diye kaydetti.

"Çay, kahve tüketimi kalp ritmi bozukluklarına neden olabilir"

Ramazan ayı sonrasında çay kahve tüketimimin fazla olacağını söyleyen Yumakgil, "Çay kahve tüketimi kalp ritmi bozukluklarına neden olmaktadır. Kalp ritim bozukluklarında da çay kahve tüketimimizi minimuma indirmeye çalışalım. Geceleri ise ister istemez sahura kalkar gibi uyanacağız. Bu dönemde bir şeyler yemeyelim. Onun yerine sıvı besinler tüketip uyumaya çalışalım. Belli bir süre sonra bu uyanma alışkanlığı kaybedilecektir" ifadelerini kullandı.

23.6.2017 - 27735Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]