Diz Protezinde Robotik Cerrahi Dönemi: Makoplasty

Makoplasty ile gerçekleştirilen ameliyat sonrasında dizlerde esneklik ve tam bükülebilirlik sağlanıyor.

Diz Protezinde Robotik Cerrahi Dönemi: Makoplasty
Klasik yöntemlerle yapılan diz protezlerine göre hastaların çok daha erken ayağa kalkabilmesini sağlayan, ilk günden itibaren hareket kabiliyeti kazandıran Makoplasty ile yapılan robotik diz cerrahisi ilk defa Türkiye’de Liv Hospital’da uygulanıyor. Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Diz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Uğur Haklar tarafından gerçekleştirilen ilk robotik cerrahi operasyon, 65 yaşındaki Gülizar Meşeci’ye uygulandı. Makoplasty ile gerçekleştirilen ameliyat sonrasında dizlerde esneklik ve tam bükülebilirlik sağlanıyor. Klasik yöntemlerle yapılan diz protezlerine göre hastalar çok daha erken ayağa kalkabiliyor, yürüyebiliyor. Robotik teknolojilerinin kullanılması ile yapılan ameliyatla, kişiye en uygun diz protezini uygulamak artık mümkün. 1.7 milyon Euro’luk yatırım olan robotik diz cerrahisi Makoplasty ile 0,1 mm gibi çok düşük bir hata marjıyla oluşturulan diz protezlerinin neredeyse gerçeğinden bir farkı bulunmuyor.
 
Sistemin diğer özelliği de kullanılan protezlerin kemik yapısına çok benzemesi ve anatomik olması. Böylece, Makoplasty ile gerçekleştirilen ameliyat sonrasında dizlerde esneklik ve tam bükülebilirlik sağlanıyor. Klasik yöntemlerle yapılan diz protezlerine göre hastalar çok daha erken ayağa kalkabiliyor, yürüyebiliyor, koşabiliyor hatta sportif aktivitelerden rahatlıkla faydalanabiliyor. Ameliyat sonrasında az ağrı ve daha az kanama ile hasta konforu sağlayan Makoplasty, Liv Hospital’da uygulanıyor.

65 Yaşındaki Vakaya Robotik Diz Cerrahisi
 
Türkiye’de bir ilk olan Makoplasty robotik diz cerrahisi,  Liv Hospital’da ilk kez bir vakaya uygulandı. Dünyada da henüz yeni ve yüz güldürücü bir yöntem olan robotik diz cerrahisi, 65 yaşındaki Gülizar Meşeci’ye uygulandı. Meşeci yıllardır her iki dizinde yaşadığı diz problemi nedeniyle neredeyse yürüyemez hale gelmişti. Meşeci’nin ve her iki dizine de diz protezi uygulaması gerçekleştirildi. Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Uğur Haklar ve ekibinin gerçekleştirdiği operasyonda Gülizar Meşeci’nin sol dizine Robotik Diz Cerrahisi’yle unikondiler diz protezi, sağ dizine ise total diz protezi takıldı.
 
İki Diz Arasında Belirgin Fark Var
 
Makoplasty robotik sistemi Amerika ve Avrupa’da da yeni uygulanan bir yöntem. Makoplasty yöntemiyle yapılan diz protezleri, klasik diz protezi cerrahisi yöntemine göre daha hızlı iyileşme ve daha fazla hasta konforu sağlıyor. Hasta kısa sürede ayağa kalkıp günlük yaşamına geri dönebiliyor. Robotik diz cerrahisiyle uygulanan protezler daha erken hareket ve daha fazla bükülebilir dizler sağlayabiliyor. Uzun yıllar her iki dizindeki dayanılmaz ağrılan sebebiyle yürümekte zorluk çeken Meşeci, ”Makoplasty ameliyatından sonra dizimin bu kadar hızlı iyileşeceğini tahmin edemiyordum. Dizimi ilk günden itibaren bükebiliyor ve yürüyebiliyorum“ dedi. 

MAKOplasty’nin  Avantajları
 
MAKOplasty, Kısmi Diz Protezi işlemi, eklem dejenerasyonunun neden olduğu ağrıyı ortadan kaldırmak ve potansiyel olarak aşağıdaki faydaları sağlayabilmek amacıyla tasarlanmıştır:
 
•Implantın ideal şekilde konumlandırılmasını kolaylaştırarak ameliyat sonrasında dizin daha doğal hissettirmesini sağlar.
•Geleneksel diz replasman ameliyatlarına kıyasla iyileşme süresi daha hızlı, hastanede kalma süresi ise daha kısadır.
•Tam bükülebilir dizler
•Daha iyi ameliyat neticeleri
•İmplantta daha az aşınma ve gevşeme
•Eklem protezi
•Kemik ve dokuların korunması
•Daha ufak kesi bölgesi
•Daha az yara izi
•Daha az kan kaybı
•Hızlı iyileşme

29.6.2013 - 12903

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]