Dizilerin Suçu Yok, Cinsel Eğitimsizliğin Suçu Var!

Tekrar gündeme gelen cinsellik ve cinsel suçlar konularında halkımızı bilgilendirmeyi ve cinsel sorunlara çözüm üretmeyi amaçlayan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği çok çarpıcı bir basın açıklaması yaptı.

Dizilerin Suçu Yok, Cinsel Eğitimsizliğin Suçu Var!

Fatmagülün Suçu Ne adlı TV dizisindeki tecavüz sahnesinin izlenme rekoru kırmasına şaşırmadıklarını söyleyen CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe; “Fatmagül’ün Suçu Ne adlı dizide, 4 sarhoş erkeğin tecavüzüne uğrayan genç bir kızı izledik.


Tecavüz sahnesinin çocukların izlediği saatlerde yayınlanması çocukların ruhsal gelişimleri için sakıncalı olabilir. Ancak gazetelerin 3. sayfalarda bir sürü tecavüz haberinin yer aldığı ülkemizde; Fatmagülün Suçu Ne adlı TV dizileriyle topluma doğru mesajların verilmesi ve üstü kapatılan cinsellik ve cinsel suçların tartışılması çok önemlidir. Çünkü dizelerde tecavüzün ne olduğu değil, nasıl sunulduğu önemlidir.


Tecavüzün ruhsal ve bedensel yapıda yaptığı travma çok ağırdır ve telafisi imkansız hasarlar verebilir. Cinsel tacize veya tecavüze uğrayan kişilerde; utanma, aşağılanma, korku, inkâr etme, reddetme, içe kapanma, güvensizlik, inançsızlık, umutsuz ve çaresiz hissetme, bunalma, daralma, sıkılma ve kontrolü kaybetme korkusu gibi sıkıntılar görülebilir.


Ayrıca tecavüze uğrayan kadınlarda toplum tarafından kendilerinin de suçları, tecavüz olgusuna katkıları varmış gibi düşünüleceğinden ötürü utanma çok yoğun bir şekilde yaşanıyor. Bu nedenle cinsel tacize veya tecavüze uğrayan bir kişi, en kısa zamanda çevresinde güvendiği kişileri bu durumdan haberdar etmeli, yardım istemeli ve yaşadığı olayı gizlemektense açığa çıkarmalıdır. Öncelikle kişi toparlanmak için kendisine zaman tanımalı, çekinmemeli, utanmamalı, hayatına sahip çıkmalı ve aile yakınları da yaşanacak duygusal patlamaları doğal kabul etmelidir.


Ancak her ne olursa olsun profesyonel bir yardım için de bir uzmana başvurulmalıdır. Çünkü tecavüze uğrayan kadın psikolojik tedavi görse bile, tüm yaşamı boyunca erkeklerle kuracağı cinsel ve diğer ilişkilerde çok zorlanabilir.” dedi.


Tecavüzün bir suç olduğuna ve hiç kimsenin böyle bir suçun kurbanı olmak istemeyeceğine dikkat çeken Cised Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “Toplumumuzda, özgür yaşayan, modern giyimli, gece tek başına sokağa çıkan, bara giden kadınların, tecavüze uğrama olasılığının daha yüksek görüleceği gibi çok yanlış bir algı var. Ancak yapılan araştırmalara göre, tecavüze ya da saldırıya uğrayan kadınların yaşları, eğitimleri ve giyim tarzları çeşitlilik gösteriyor. Yani, Fatmagülün Suçu Ne adlı TV dizisinde olduğu gibi her kesimden kadın tecavüze uğrayabiliyor.” dedi.


Tecavüze uğrayan kadınların kimseye güvenmediğini söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psk. Dan. Fatma Ayrık; “Fatmagülün suçu yok, cinsel eğitim vermeyenlerin suçu var. Çünkü ülkemizde erkeklerin %70’inde kadınların %80’ninde cinsel sorun yaşanmasına rağmen cinsel eğitim verilememektedir. Cinsel suçlar ayıp, yasak ve günah kisvesi altında hasıraltı edilmeye çalışılmaktadır.


Bu nedenle çaresiz ve umutsuz tecavüz mağdurları dışlanacaklarını, aşağılanacaklarını, suçlanacaklarını ve hatta yargılanacaklarını düşünüyorlar. Tecavüzü ortaya çıkartıp, saldırganın cezalandırılmasını istediklerinde kendilerinin daha büyük bir baskıya maruz kalacağından korkuyorlar. İşte bu çelişkilerin bir an önce giderilmeli, cinsel sorunlar ve cinsel suçların var olduğu acilen kabul edilmeli ve başta anaokulundan başlamak üzere cinsel eğitimin verilmesi de dâhil gerekli çalışmalar ivedilikle başlatılmalıdır.” dedi.


30.9.2010 - 2385Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]