Doğanın Mucizesi; Anne Sütü İçin Ekim Ayının İlk Haftası ''Emzirme Haftası'' Olarak Kutlanıyor

Uzmanlar anne sütünün bebekler için hayati önem taşıdığını hatırlatarak, anne sütünün önemini vurguladı.

Doğanın Mucizesi; Anne Sütü İçin Ekim Ayının İlk Haftası ''Emzirme Haftası'' Olarak Kutlanıyor

Bebek sütünün faydaları hakkında bilgi veren ve annelerin bebeklerini doğar doğmaz emzirmeleri gerektiğini hatırlatan Erdem Hastahanesi Çocuk Hastalıkları ve Uzmanı Dr. Aziz Korhan Yılmaz “ Anne sütü bir mucizedir. Yenidoğanın ihtiyaç duyduğu besin zenginliğine sahip olma özelliğinin yanı sıra bağışıklı sistemini destekleyerek, bebeği hastalıklara karşı bir kalkan gibi korur.


Dokuz ay 10 günlük serüvenin ardından bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda yepyeni bir serüven başlar. Bu serüvende bebeğinizle başbaşasınızdır. Annenin bebeği emzirmesiyle anne bebek ilişkisi güçlenir. Emzirme eylemiyle annenin bebeğini benimsemesi ve bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır. Anne sütünde bebeğiniz için gerekli besinler doğru miktar ve oranlarda mevcuttur.


Anne sütüyle beslenen çocuklarda başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın ve alerjilerin görülme sıklığı azalmakla birlikte beyin ve zeka gelişimi daha iyi olmakta. Anne sütü alan bebeklerin IQ seviyelerinin daha yüksek olduğu bilinir. Anne sütü sadece o anki değil gelecekte oluşabilecek Tip I diyabet, Tip II diyabet, obezite, Koroner kalp hastalıkları, Astım, kanser gibi hastalıklardan da korucu özelliğe sahiptir.


Anne sütüyle beslenme hem anne için hem de bebek için başlı başına bir öğrenme sürecidir. Anne sütünün yeterli olması için en önemli öğe annenin sütüne güvenmesidir. Sütün olması için gerekli olan bebeğin emmesi ve annenin ruhsal ve fizyolojik olarak dinlenmiş olmasıdır. Kolostrum adı verilen erken süt göğüslerde zaten mevcut olup, bebek bu sütü doğumdan hemen sonra almaya başlayabilir. Bebeklerin en azından her 2 – 3 saatte bgir veya günde 8-12 kez emzirilmeleri gerekir.  Özellikle ilk haftalarda beş saatten daha fazla uyumasına izin verilmemelidir. Bebeğinizi uyandırmak için üzerini soyabilir veya bezini değiştirebilirsiniz.” dedi.


Bebeklerin emme sıklığına özen gösterilmesini vurgulayan Dr Korhan Yılmaz, “Anne sütü çabuk sindirilir ve bebeklerin mide kapasitesi küçüktür. 2 günlük olduğunda günde 8 – 10 kez emer.  Bebekler ağızlarıyla aranarak ve hareketlerini arttırarak gösterirler. Eğer bebek bir iki emme hareketinden sonra yutkunuyorsa süt alıyor demektir. Emmesini bitirene kadar göğsünüzde kalmalıdır. Bebekler 5 günlükten itibaren bir göğüste 15 dk kalır.


Anne sütünün yapımı bebeğin bebeğin doğru teknik ve sık aralıklarla emzirilmesi sonucu artar. Göğüs ucunuzu bebeğin alt dudağına değdirerek ağzını açması, ağzını açar açmaz ise ağzını göğsüne yaklaştırarak tüm areolayı kavramasını sağlayın.  Süt arealola arkasında depolandığından bebeğin ağzı,  göğsün koyu renkli kısmını kavramalıdır. Sadece meme ucunu alırsa süt gelmeyebilir ve göğüs ucu çatlakları oluşarak emzirme kalitesi bozulabilir. Sabırlı olmak gerekir. Tam yakalanma sağlanması için birçok kez denemeniz gerekebilir.” Dedi.

 

24.09.2010 - 2327Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]