Doğru Beslenmeyle Yazın Keyfini Doyasıya Yaşayın!

Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu; doğru beslenmeyle sıcak yaz günlerinin daha canlı ve enerjik geçirilebileceğine dikkat çekiyor.

Doğru Beslenmeyle Yazın Keyfini Doyasıya Yaşayın!

Heyecanla beklenen yaz ayları enerjisiyle nihayet geldi. Fakat hasretle karşıladığımız sıcak havalar nem ile birleştiğinde bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak terlediğimizde vücudumuzda su ve mineral kaybı oluyor. Bu da yorgunluk ve enerji düşüklüğüne neden oluyor. Yazın keyfini doğru beslenmeyle doyasıya yaşamak isteyenler için Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, püf noktaları paylaşıyor.

YAZ AYLARINDA HAMUR İŞİ VE KIZARTMALARDAN UZAK DURUN

Prof. Dr. Garipağaoğlu "Terlemeyle birlikte vücutta su, sodyum ve potasyum gibi birçok mineral kaybı meydana gelir. Bu nedenle sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde 2-3 litre su içilmelidir. Artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli miktarda sıvı ve tuz alımının yanı sıra dengeli beslenmek oldukça önemlidir" dedi. Yaz aylarının, sağlığımızı kimi zaman olumsuz etkilediğini, bu nedenle beslenmeye ekstra özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu; artan hava sıcaklıkları nedeniyle hafif yemekler tüketmenin sağlık açısından faydalı olduğunu belirtti. Hamur işi ve kızartma gibi yağlı yiyeceklerden uzak durup; onun yerine etli ya da zeytinyağlı sebze yemekleri, salata türleri, yoğurt, cacık, Muratbey Sürmeli, Topi gibi az tuzlu peynirler, meyveler gibi hafif yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

YAZ MEVSİMİNİN EN FERAHLATICI MEYVESİ: KARPUZ

Yaz aylarında en sık tüketilen meyvelerden biri olan karpuzun, likopen, potasyum ve A vitamininin öncüsü olan karotenoidler kaynağı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Garipağaoğlu, küçük bir dilim karpuzun (200g) 75 kalorilik enerjiye sahip olduğunu söyledi. Sağlık deposu karpuzun yaz aylarının en ferahlatıcı meyvelerinden olduğunu belirten Prof. Dr. Garipağaoğlu "Karpuzun yüzde 90'ı sudan oluşuyor. Bu nedenle yaz aylarında tüketilmesi oldukça uygun. Karpuz ayrıca diğer meyveler gibi yağ ve protein içermez. Enerji kaynağının hemen hepsi karbonhidratlardan gelir. Bu nedenle porsiyon kontrolü çok önemli" dedi.

KARPUZ-PEYNİR İKİLİSİNİN BİLİNÇLİ TÜKETİLMESİ GEREK

Ara öğünlerde, yemek sonralarında meyve olarak tek başına yenebilen karpuz, sofraların vazgeçilmezi peynir ile yazın en sevilen ikilisi. Karpuz-peynir ikilisinin doyurucu, sağlıklı, hafif, pratik ve ekonomik oluşuyla da ideal bir ana öğün tercihi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Garipağaoğlu, özellikle yemek hazırlamak için zamanı olmayanların ve mutfakta çok fazla zaman harcamak istemeyenlerin, kilo kontrolüne dikkat etmek isteyenlerin en sık tercih ettiği ikili olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Garipağaoğlu, yaz sıcaklarının kavurucu etkisiyle terle kaybedilen suyun, potasyumun ve sodyumun karpuz-peynirle kolayca yerine konulduğunu belirtiyor. Karpuzun dikkatli tüketimin önemine vurgu yapan Garipağaoğlu, "Karpuz, yoğun olarak su ve fruktoz şekeri içerdiğinden diyabet hastalarının kan şekerini kolayca yükseltebilir. Bu nedenle miktar olarak kontrollü yenmesi ve kan şekeri yükselmesini kontrol edebilmek için yanında iyi bir protein kaynağı olan peynirin tüketilmesi, peynirin de Muratbey Topi veya Sürmeli gibi az tuzlu olanlarının tercih edilmesi gerekiyor" dedi.

18.7.2018 - 34134Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]