Doğru Nefes ile Okunan Kur'an Şifa Kaynağı

Gönül Hurmalı, Kur'an'ın doğru nefes ile okunduğunda şifa kaynağı olduğunu delilleriyle anlatıyor.

Doğru Nefes ile Okunan Kur'an Şifa Kaynağı
Kur’an okuma ve şan tekniğinin benzerliği üzerine uzun zamandır çalışan bestekâr Gönül Hurmalı, bu çalışmalarını bir araya getirdiği kitabında, Kur’an’ın, doğru nefes ile okunduğunda şifa kaynağı olduğunu delilleriyle anlatıyor.

Mübarek Ramazan ayının sonuna yaklaştığımız bugünlerde yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hem okuyarak hem de dinleyerek adeta ruhumuzu temizliyoruz. Peki, Kur’an’ı doğru nefes ile okuduğunuzda meydana gelen etkiyi düşündünüz mü hiç?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte bu aya özel çalışmalarını yoğunlaştıran Işık Yayınları’nın, rafları süsleyen kitaplarından “Kur’an ve Şan Tekniği Hû”, şan tekniğinin Kur’an okumada yıllardır kullanıldığının üstünde duruyor. Bilinçli nefes kullanımıyla Kur’an-ı Kerim’i okuyan kişide yoğunlaşan duygular, dinleyen için de daha farklı bir anlam taşıyor.


Besmeleyle Başlamanın Önemi

Kitapta, besmelenin ses telleri için hazırlık egzersizi olduğunun altı çiziliyor: “Besmelenin konumuzu bu derece içinde barındırması güzel bir tevafuk olup, böyle bir girizgâh yapmamıza da imkân tanıyor. Daha açık bir ifadeyle besmele, telaffuzu sırasında kolayca rezonansa yerleşiyor ve okuyucuyu sağlıklı okuma biçimine hazırlıyor.”

Doğru nefesle Kur’an okumanın ve dinlemenin insanı maddi ve manevi anlamda birçok sıkıntıdan arındırdığını anlatan kitapta, nefesin doğru kullanılmaması ve ses tellerine aşırı yüklenme nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıklara da dikkat çekiliyor. 

Allah Lafzıyla Tansiyon, Kalp ve Ruhsal Tedavi
 
Kitabın bölümlerinden biri olan “Şan tekniğiyle Kur’an Okuma Etüdü”nde, özellikle Allah lafzıyla tedavi hakkında bilgi veriliyor. Allah lafzı ile yapılan araştırmalara değinilerek, lafzın özellikle doğru nefes ile söylendiğinde, tansiyon, kalp ve ruhsal sorunları tedavi edici özelliği anlatılıyor. Allah ismini söylerken vücudumuzda “vav” harfinin oluştuğunun belirtildiği kitapta, doğru nefes kullanmaya yönlendirdiği için Kur’an-ı Kerim’i tecvidle okumanın önemi üzerinde duruluyor.

Kaygı, Stres ve Paniğe Karşı Sesli Kur’an Okuyun
 
Kitaptaki ilginç saptamalarla Kur’an-ı Kerim’in mucizevi yapısının altı çiziliyor. Günümüzde hareketli şehir yaşamının oluşturduğu kaygı, stres ve panik gibi psikolojik olguların önüne geçmenin, sesli Kur’an okuyarak sağlanacağı delilleriyle anlatılıyor.

Gönül Hurmalı ayrıca özel olarak hazırlayıp kitabına taşıdığı şan egzersizleri, öğrencilere tavsiyeler, resimlerle diyafram ve rezonansçalışmaları ile okuyucularına kişisel çalışma önerileri sunuyor.

5.8.2013 1 - 13125

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]