Doğru Sıcaklıkta Uyuyor Musunuz?

Geceleri dönüp dönüp uyuyamıyor musunuz, sabaha karşı derin ve huzurlu bir uyku uyuyamadığınız fark edip uyanıyor musunuz? Yatak odanızın ısısı yanlış olabilir. Uyku için doğru ısı nasıl olmalı?

Doğru Sıcaklıkta Uyuyor Musunuz?


Kafein, stres, madde kullanımı ya da diyet gibi sebepler uyku bozuklukları için gerekçe olarak gösterilebilir, ancak uyku bozukluğunuzun sebebi sandığınız şeyler dışında olabilir. Yatak odanız doğru ısıda değilse uyku süreciniz kısalabilir, geceleri sık sık uyanabilir ya da sağlıksız bir uyku uyuyabilirsiniz. 

Kış mevsiminin gelmesiyle kaloriferler yanmaya başlandı. Yüksek ısı yüzünden boğazda kuruluk ve burun tıkanıklığı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Sıcaklığı bir derece düşürmek bile bu sorunların hafiflemesini sağlayacaktır, aynı zamanda derin bir uyku uyumanızı da etkileyecektir.

Pittsburgh Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, uyuyacağınız ortamın serin olması uykuya geçişinizi kolaylaştırarak uyku kalitenizi arttırır. Serin ortamda uyuyan kişilerin beyinleri daha fazla aktif olur ve böylece gece düşünme süreçlerini kapatma konusunda şikayetçi olabilirler.

Geceleri vücudun soğuması tamamen normaldir. Vücudumuzun doğal ritimleri güneş battığında uykuyu teşvik etmek için bedenimizi serinletmeye başlar. Aslında, vücudun uykuyu teşvik etmek için ürettiği melatonin kısmen vücut ısısını soğutmaya çalışır.

Serin bir odada uyumak metabolizmayı da artırabilir. Bir çalışmaya göre, soğuk bir odada ince bir örtü altında yatan erkekler, metabolik olarak aktif kahverengi yağ miktarları arttı. Kahverengi yağ aslında etkisiz ve beyaz yağdan dönüştürülen bir çeşittir. Bu yağ metabolizma hızınızı arttırarak size fayda sağlar. Sadece kahverengi yağ daha fazla kalori yakmaya yardım eder ve vücudun kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Tabii ki titreyerek uyumak kaliteli bir uyku değildir. En uygun yolu bulmanız gerekiyor. Ne çok sıcak ne çok soğuk bir ortamda uyumalısınız.

Merve Ağdağlı / PembeNar Özel

29.1.2018 - 31408

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]