Doğu Karadeniz Kan Bağışı Hedefini 6 Ayda Yakaladı

Türk Kızılayı Doğu Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Dila Baran, bölge olarak bu yılki hedeflerinin 53 bin 500 ünite kan bağışı toplamak olduğunu belirterek, "6 aylık dönemi hedefimizin üzerinde tamamladık ve bu seneyi yüzde 110'luk artışla bitirmeyi amaçlıyoruz.

Doğu Karadeniz Kan Bağışı Hedefini 6 Ayda Yakaladı
Türk Kızılayı Doğu Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Dila Baran, bölge olarak bu yılki hedeflerinin 53 bin 500 ünite kan bağışı toplamak olduğunu belirterek, "6 aylık dönemi hedefimizin üzerinde tamamladık ve bu seneyi yüzde 110'luk artışla bitirmeyi amaçlıyoruz." dedi.

Baran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki 17 bölge kan merkezinden biri olan Doğu Karadeniz Bölge Kan Merkezinin Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane'yi kapsadığını söyledi.

Son yıllardaki çalışmalarla her yıl hedeflerinin üzerinde kan bağışı oranını yakaladıklarını vurgulayan Baran, "Sorumluluk alanımız içindeki beş ilde bulunan 40 hastanenin kan ihtiyacını sorunsuz karşılıyoruz. Bölgede artık '3 yakınını getir, 5 yakınını getir' dönemi bitmiştir. Şükürler olsun. Çünkü tüm hastanelerin ihtiyacı Kızılay tarafından karşılanıyor. Bölgemizin kan ihtiyacını karşılama oranımız yüzde 95." diye konuştu.

Baran, bu yıla 53 bin 500 ünite kan bağışı hedefiyle girdiklerini, 6 ay içerisinde de bu rakamı aştıklarını dile getirerek, "Geçtiğimiz yılları da hedeflerimizin üzerinde bitirdik. Bu yıl da yüzde 110'luk artışa ulaşmayı amaçlıyoruz. Bölgemizin durumu çok iyi. Geçen yıl kan bağış artış oranı bakımından 17 bölge müdürlüğü arasında birinciliği elde ettik. Her yıl kendi rekorumuzu geliştirerek devam ediyoruz. Hastanelerimizin ihtiyaçlarını karşılama noktasında bir sorunumuz yok." ifadesini kullandı.

"Kadın bağışçı sayısını artırmak için gayretlerimiz sürüyor"

Bölge genelinde erkekler kadar kadınların da ciddi bağışçı profili oluşturduğuna dikkati çeken Baran, şunları söyledi:

"Bağışçılara çok fazla ihtiyacımız var. İnsanların bir kez kan verip gitmesi değil, düzenli olarak bağışçı olmalarını istiyoruz. Bölgemizde düzenli kan bağışı yapan yüzde 52'lik gruba sahibiz. Burada kadınlarımızın da katılımı son derece iyi. Türkiye genelinde bağışçı kadın oranı yüzde 12. Bölgemizde ise bu oran Türkiye ortalamasının üzerinde. Kadın bağışçı sayısını artırmak için gayretlerimiz sürüyor."

Baran, Türk halkından kan bağışı konusunda daha fazla destek isteyerek, "Türkiye'de bu bilincin oturması gerekiyor. Gayretlerimiz bu yönde. Halkımızın da destekleriyle çok güzel bir noktaya geldik ama daha fazla destek sağlanmalı. Gelişen tüm teknolojilere rağmen kan halen yapay olarak üretilemedi. Dolayısıyla tek kaynağı halen insan. O nedenle mevcut olan desteğin daha da artırılmasını istiyoruz." dedi.

14.6.2016 - 21311

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]