Doğum Sonrası Anne Estetiği: Vajina Daraltma Ameliyatı

Normal doğum sonrası vajina kaslarında genişleme ve sarkma oluşabilir. Op. Dr. Esra Çabuk Cömert, doğum sonrası anne estetiği denilen vajina daraltma estetiğini anlattı.

Doğum Sonrası Anne Estetiği: Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajinanın genişlemesinin en önemli nedeni normal doğumdur. Normal doğum sırasında bebeğin doğabilmesi vajinada genişleme olur. Ayrıca normal doğumda doğum kanalının aşırı derecede gerilip zorlanmasıyla epizyotomi adı verilen cerrahi kesiler yapılması da gerekebilir. Doğumun ardından bu kesilerin düzgün dikilmemesi, çok sayıda doğum yapmak ve kilolu bebek doğurmak vajinanın gevşemesine ve genişlemesine neden olur.

VAJİNA GENİŞLİĞİ CİNSEL HAYATI ETKİLER

Vajinanın genişliği özellikle cinsellikte çiftlerin sıkıntı çekmesine neden olur. Vajinada his kaybına ve yeterince nemlenmediği için acı hissedilmesine yol açar. Bu durum özellikle kadınlarda cinsel isteksizliğe de yol açar. Günümüzde ameliyatsız ve ameliyatlı teknikler ile vajina daraltma operasyonları başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

VAJİNA DARALTMA ESTETİĞİ TÜRLERİ

Vajina daraltma estetiği olan vajinoplasti, vajina genişlemesi sorunu olan, tekrar anne olmayı düşünmeyen ve genel sağlığı yerinde olan tüm kadınlara uygulanabilir. Vajinoplasti ameliyatı tam teşekküllü bir hastanede lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Ortalama 1 saat süren operasyonla vajina arka duvarından bir bölüm alınır, gevşeyen vajina iç kasları sıkılaştırılır ve kesilen kenarlar birbirine dikilerek işlem tamamlanır. Duruma göre vajina daraltma estetiğinin yanı sıra vajina ve vulvadaki şekil bozuklukları da giderilir. Hasta ameliyattan 3 - 4 saat sonra rahatlıkla evine gidebilir.

İYİLEŞME SÜRECİ KISA SÜRER

Vajina estetiğinin ardından neredeyse hiç ağrı olmaz. Hasta birkaç günlük bir istirahatin ardından normal yaşantısına hemen devam edebilir. Ameliyatta kendiliğinden kaynayan dikişler kullanıldığı için dikişlerin alınmasına gerek olmaz. Operasyondan sonra ortalama birkaç hafta cinsel perhiz uygulanması gerekebilir. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu ameliyat ile normal ve sağlıklı bir vajinaya rahatlıkla sahip olabilirsiniz. ve evlilik yaşamınıza daha sağlıklı ve mutlu bir şekilde devam edebilirsiniz.

26.11.2016 - 24337Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]