Doğunun "Ilik Toplama Merkezi" Malatya Olacak

Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKKÖK) Projesi kapsamında Malatya'da kurulan ilik toplama merkezi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bağışçılara hizmet vermeye başladı.

Doğunun
EMRAH GÖKMEN - Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKKÖK) Projesi kapsamında Malatya'da kurulan ilik toplama merkezi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bağışçılara hizmet vermeye başladı.

Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı iş birliğinde, kemik iliği nakli gereken ancak akrabalarından uygun verici bulunmayan hastalar için 2014'te başlatılan TÜRKKÖK Projesi kapsamında, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kan Bankası ve Terapötik Aferez Biriminde ilik toplama merkezi kuruldu.

Merkez sayesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bağışçıların, hayat kurtarmak için İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun ve Adana gibi illerde kurulan toplama merkezlerine gitmelerine gerek kalmayacak.

Türk Kızılayı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi TÜRKKÖK Projesi Sorumlusu Alparslan Aksoy, AA muhabirine, TÜRKKÖK Projesi kapsamında ilik nakli bekleyen hastalara uygun donör bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde toplama işlemi yapılamadığından, hastayla arasında uygun eşleşme gerçekleşen bağışçının genellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde kurulan toplama merkezlerine gitmesi gerektiğini belirten Aksoy, bölgedeki bağışçıların daha kısa mesafe katederek hastalara umut olması için Malatya'da ilik toplama merkezi kurulduğunu anlattı.

Merkezin Malatya'da kurulmasının önemine değinen Aksoy, şunları kaydetti:

"Artık bölgemizdeki donörlerin toplamasını burada yapıyoruz. Bağışçılarımız için daha kolay oluyor. Zaman kaybı olmuyor, ret oranı da oldukça düşmüş durumda. Bugüne kadar 24 bağışçımız, öğrenci olmaları veya işleri olmasını gerekçe göstererek başka kente gitmeyi reddetmişti. Malatya'da toplama işlemi yapılacağından artık daha çok kabul edeceklerini düşünüyorum. Bugüne kadar bölgede 10 bin 300 kadar kök hücre bağışçısı oldu. Önümüzdeki aylarda merkez sayesinde sayının artırılmasını hedefliyoruz."

"Bağışçılar işlerinden geri kalmayacak"

Turgut Özal Tıp Merkezi Kan Bankası ve Terapötik Aferez Birimi Sorumlusu Mustafa Özgül de bu ay kurulan merkezde kemik iliği toplamaya başladıklarını söyledi.

Toplama merkezindeki ünitenin kapasitesinin yüksek olduğunu dile getiren Özgül, merkezin önemli bir eksikliği giderdiğini vurguladı.

Bağışçıların nakil sırasında hiç acı çekmediğine işaret eden Özgül, eskiden anestezi yoluyla gerçekleşirilen ilik toplama işleminin, geliştirilen yeni cihazlar sayesinde sadece damar yolundan yapılabildiğini belirtti.

Özgül, "TÜRKKÖK'e donör olmak isteyenlerin işi çok kolay. Önce muayene süreci var. Yaklaşık bir günde gerekli tahlilleri yapılıyor. Ondan sonra hasta gönderiliyor. En son bir uygunluk testi yapılıyor ve tekrar çağrılıyor. Bundan sonra merkezimizde işlem yapılıyor ve 5 gün boyunca koldan ilaç verildikten sonra damar yolundan toplanıyor. Bu merkez sayesinde bağışçı işlerinden geri kalmadan, nakil bekleyen hastalar için umut oluyor." ifadelerini kullandı.

14.11.2016 - 24053

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]