Doktor Tarafından Yapılmayan Dolgu ve Botoks Tehlike Saçıyor

Doktor tarafından yapılmayan dolgu ve botoks işlemlerinin yüz simetrisinde bozukluklardan dudak hareketlerinde kısıtlılığa kadar birçok hasara neden olduğu açıklandı.

Doktor Tarafından Yapılmayan Dolgu ve Botoks Tehlike Saçıyor

Bakımlı ve genç görünmek isteyenlere ameliyatsız, kısa sürede etkili çözümler sunan dolgu ve botoks gibi uygulamalara ilgi gün geçtikçe artıyor. İlginin artması ile birlikte, medikal işlem yapma yetkisi olmayan yerlerde hekim tarafından yapılmayan uygulamalar, yan etki ve komplikasyon oralarında artışa neden oluyor. İstanbul Estetik doktorlarından Medikal Estetik Hekimi Dr. Dilay Yılmaz Demiryontar, gerekli donanıma sahip olmadan, doktor müdahalesi dışında yapılan medikal estetik uygulamaların, yüzde simetri bozukluğundan, dudak hareketlerinde kısıtlılığa kadar birçok hasara neden olabileceğini açıkladı.

DOĞRU YAPILMAYAN UYGULAMALARA DİKKAT

Uygulamalarla ilgili iyi bir anatomi bilgisi yanında klinik deneyime sahip olmanın son derece önemli olduğunu belirten Uzman Dr. Dilay Yılmaz Demiryontar; "Uygulandığı yere bağlı olarak yanlış botoks işlemi, konuşma zorluğu, dudak hareketlerinde kısıtlılık, özellikle kaşlarda asimetriye, fazla kalkmış ya da tam tersi aşağı düşmüş kaş ve göz kapaklarına neden olabilir. Bu olumsuz etkiler geçici de olsa, birkaç ay süresince kişinin şaşkın, üzgün veya sinirli bir yüz ifadesine sahip olmasına yol açar." dedi.

DOLGUNUN GÜVENLE KALMASI ÖNEMLİ

Kullanılan dolgu maddesinin FDA ve Sağlıklı Bakanlığı onaylı olmasının önemine dikkat çeken Dr. Dilay Yılmaz Demiryontar; "Dolgu maddesinin etkin olması yanında, uygulandığı bölgede güvenle kalması da oldukça önemlidir. Güvenli olmayan ürünlerle yapılan dolgularda alerjik reaksiyonlar, nodüller gelişebilir. Yine uygulama hatası olarak asimetriler, damar içine uygulama veya bası sonucu dolaşım ve beslenme bozukluğu olması, hatta dokunun nekroza gitmesi bile mümkün olabilir. Özellikle gözaltında yüzeysel, fazla miktarda veya o bölge için uygun olmayan ürünlerin uygulanması sonrası dolgunun görünür olması, lenflere bası sonucu aşırı ödem gibi istenmeyen etkiler görülmesi mümkündür." dedi.

HEKİM KOMPLİKASYONLARLA BAŞA ÇIKABİLMELİ

Hekimin karşılaşabileceği komplikasyonlarla basa çıkma yetisinin çok önemli olduğunu vurgulayan Demiryontar; "Botoks ve dolgu uygulamalarının yan etkilerini en aza indirmek için öncelikle hastanın ön değerlendirmesinin çok iyi yapılması gerekir. Hastanın, sağlık durumu sorgulanmalı varsa hastalıklarının veya kullandığı ilaçların bu uygulamalara engel teşkil edip etmediği iyi değerlendirilmelidir. Beklentiyi iyi anlamak, mesleğini ve sosyal hayatını bile sorgulamak önemlidir. Mimikleri tamamen kaybeden bir botoks uygulaması bir kişi için çok mutluluk verici iken, bir tiyatro sanatçısının tamamen mimiksiz olması bir komplikasyondur." dedi.

28.3.2017 - 26446Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]