Dondurma Tüketirken Dikkat Edin!

Kışın çok sık karşılaşılan boğaz ağrısı ve buna bağlı enfeksiyonlar sonucu oluşan hastalıklardan yazın gelmesiyle birlikte kurtulduğumuzu düşünürüz.

Dondurma Tüketirken Dikkat Edin!

Ancak yaz mevsiminin gelmesi ve hava sıcaklıklarının artmasına bağlı olan pek çok nedenle boğaz enfeksiyonuna yakalanabiliriz.

Rinoest Kulak Burun Boğaz Estetik Merkezi'nden Op. Dr. Coşkun Şanverdi, evlerde ya da araçlarda karşılıklı açık pencere veya kapı arasında cereyana maruz kalma sonucunda, yaz aylarında kapalı alanlarda klima kullanımının artmasıyla, soğuk yiyecek ve buzlu içecekler nedeniyle boğaz enfeksiyonlarına sıkça rastlanıldığını belirtiyor.

Çocuklar daha hassas olan yapıları nedeniyle yazın daha çok hasta olmaya meyillidirler.

Çocukluk çağının sık görülen hastalıklarından biriside bademcik ve geniz Eti hastalıklarıdır. Kreş ve okul çağı ile birlikte çocuklar daha fazla mikroorganizmaya maruz kalmakta ve bu dönemlerde hastalık sıklığı artmaktadır.

Yaz geldi dikkat!

Özellikle okulların tatil olduğu yaz döneminde çocukları evde tutmak pek de mümkün olmuyor. Güneşli havalarda parkta, bahçede oyun oynayan ve terleyen çocukların soğuk su içmeleri, çok sık dondurma yemeleri gibi nedenlerle, vücut ısısındaki ani düşüşler üst solunum yollarına giden damarların daralmasına ve boğaz enfeksiyonlarına neden olabiliyor.

Yine aynı şekilde özellikle tatildeyken güneşin altında geçirilen uzun saatler ve denizden çıktıktan sonra saçların kurulanmaması, hava değişimine bağlı olarak vücudun ısı dengesini olumsuz etkileyebiliyor.Boğaz ağrıları çocuğunuz için kabus olmasın


Op. Dr. Coşkun Şanverdi "Bademcik (Tonsil) ve geniz Eti (Adenoid) lenfoid dokulardır. Bademcikler boğazda iki yanda, geniz Eti, burun arka deliklerinin gerisinde, geniz dediğimiz bölgede bulunurlar. Görevleri bağışıklık sistemi ile ilgilidir.

Bademciklerin en belirgin hastalık bulgusu sık iltihaplanması, ateşlenme, boğaz ağrısı veya çok büyüyüp boğazı daraltması şeklindedir. Geniz etinin bulgusu ise burun tıkanıklığı, gece ağzı açık uyuma ve horlama, gelişme geriliği, iştahsızlık, çene ve diş sorunları, kulaklarda sıvı birikimi ve işitme kaybı, sık orta kulak iltihabı, sinüzit atakları şeklinde özetlenebilir. Bademcik ve geniz Eti rahatsızlıkları sıklıkla birlikte görülse de, ayrı ayrı da olabilmektedir. " şeklinde ifade ediyor.

Basit önlemler alınabilir…

Çocuğunuzu ortam koşullarına uygun giydirmelisiniz.


Terledikten sonra kıyafetlerini mutlaka değiştirmelisiniz.


Deniz, havuz ya da duştan çıktıktan sonra saçları (bulunduğunuz ortamda kurutma makinesi olmasa bile) havlu yardımıyla muhakkak kurulamalısınız, ıslak saçların rüzgarda kendiliğinden kuruması ileride çocuğunuzda sinüzit gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Dondurma gibi soğuk yiyeceklerden sonra çocuğunuza oda sıcaklığında su içirebilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi hastalıktan korunmak için, hijyen koşullarına uyulması, el – ayak bakımı, ortak eşya kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu problemlerin çözümü nedir, ameliyat hangi durumlarda ve kaç yaşlarında düşünülmelidir?

Bademcik iltihapları antibiyotik tedavisi ile düzeltilebilmektedir. Fakat senede birkaç kez iltihaplanması, bu sık iltihaplanmaların en az iki yıldır yaşanması veya bademciklerin çok iri olup boğazı tıkaması durumlarında ameliyat düşünülmelidir.

Bademcik ameliyatı fonksiyonunu yitirmiş, sık iltihaplanan dokular alındığı için çocuklara zarar vermez, tam tersine yarar sağlar.

Op. Dr. Coşkun Şanverdi, "Geniz Eti ailelerce ciddiye alınmalıdır. Geniz Eti rahatsızlıkları çocuklarda, gelişim geriliği, kulak sorunları, uyku apnesi, gece çişini tutamamak gibi pek çok soruna yol açabilmektedir. Birlikte görülebilen kulakta sıvı toplanma (Seroz otit) veya sık orta kulak iltihabı gibi durumlar ilaçlar ile tedaviye her zaman yanıt vermezler. Bu durumda yapılan kulak zarlarına tüp takma operasyonu ile problemleri çözebilmekteyiz.

Tüm bu ameliyatlar duruma göre 2-3 yaşından itibaren yapılabilir. Çocukların büyümesini beklemeye gerek yoktur. Ameliyatı geciktirmek tam tersine yarar değil, zarar getirir.

Elbetteki ameliyat kararları doğru verilmeli, gereksiz ameliyatlardan kaçınılmalıdır. " diye belirtiyor.

26.5.2012 - 10895İlgili Diğer Yazılar
Migren Tedavisi
Migren Tedavisi
Boyundaki kitlelere dikkat! Hayati risk taşıyabilir
Boyundaki kitlelere dikkat! Hayati risk taşıyabilir
Dondurmayı mutlaka su ile tüketin!
Dondurmayı mutlaka su ile tüketin!
Boğaz ağrısı nedir? Boğaz ağrısı belirtileri nelerdir?
Boğaz ağrısı nedir? Boğaz ağrısı belirtileri nelerdir?
Dondurmayı Mutlaka Su ile Tüketin
Dondurmayı Mutlaka Su ile Tüketin
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]