Dövmeyi Sildirmek, Yaptırmaktan Daha Pahalı!

Son yıllarda dövmesini sildirmek isteyenlerin sayısında büyük artış yaşanıyor; ancak istenmeyen dövmeyi sildirmek yaptırmaktan daha pahalı!

Dövmeyi Sildirmek, Yaptırmaktan Daha Pahalı!

Son yıllarda dövme yaptıranların sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Bu artış, pişman olup sildirmek isteyenlerin sayısına da yansıyor. Ancak istenmeyen dövmeyi sildirmek, yaptırmaktan kat kat daha pahalıya mal oluyor. Üstelik henüz tamamen de silinemiyor.


YAPTIRMAK TEK, SİLDİRMEK 8 SEANS


Kozmetik Dermatoloji Akademisi Derneği Genel Sekreteri Doç.Dr. Zekai Kutlubay, dövmeyi tamamen silecek teknoloji veya yöntemin henüz bulunamadığını söylüyor. Bilhassa cildin derin tabakalarına inen, renkli dövmelerde sıkıntı yaşadıklarını belirten Doç.Dr. Kutlubay, "Dövmeden kurtulmak, yaptırmak 40 kat daha zor. Tek seansta yapılan dövmeyi sildirmek için 8-16 lazer seansı bile gerekebiliyor. Yüzeyel, siyah ve koyu renkli dövmeleri silmek daha kolay. Renkli ve derindekileri silmek hala büyük sorun " diyor.


Dernek olarak dövmelere karşı olduklarını vurgulayan Doç.Dr. Kutlubay, şunları söylüyor: "Dövme derinin bütünlüğünü bozan bir işlem. Aslında tıbbi olarak kabul edilebilir değil. Deriyi travmatize eden dövmenin bazı yan etkileri olabiliyor. En sık gördüğümüz alerjik egzamalar. Verilen boyanın cinsine bağlı olarak yanık, su toplanması, iltihap, enfeksiyon, mantar gelişebiliyor. Ayrıca yatkınlığı bulunanlarda sedef, liken planus, vitiligo, siğil gibi hastalıklar da ortaya çıkabiliyor. Henüz katlanmamış olsa bile literatürde kansere yol açtığı yönünde bildirimler de var. "

DÖVME SİLDİRME BÜYÜYEN BİR SEKTÖR


Dövme sildirme lazerlerini kullanan Dr. Hüseyin Tırman, bunun ABD'de hızla büyüdüğünü ve ilk 10'a girdiğini hatırlatıyor. Dünyanın her yerinde dövme sildirmenin, yaptırmaktan çok daha maliyetli olduğuna dikkati çeken Dr. Tırman, "Dövme bir iddia ve kendini gösterme yöntemi. Ancak hem özel hem de iş hayatı nedeniyle, pişman olup sildirmek isteyenler olabiliyor. Örneğin ilişkileri esnasında sevgililerinin isimlerini yazdıranlar ayrılınca ve yeni bir ilişkiye başlayınca o dövmeyi görmek istemiyor. Bazı iş kolları, meslekler de dövmeyi kabul etmediği için kurtulmak isteyenler oluyor. Bazen de dövmedeki motif veya figürün kişi için anlamını yitirmesi nedeniyle sildiriliyor " diyor.


Cilde kazınmış bir iz olan dövmenin aslında boyayla oluşturulan kalıcı hasar olduğunu belirten Dr. Tırman, "Yeni çıkan lazer teknolojileri, saniyenin trilyonda biri kadar zamanda enerjiyi cilte veriyor. Bu boyayı hızla parçalayıp, vücut tarafından emilebilecek hale getirmesini sağlıyor. Bu yeni yöntemin tüm renklerde etkili olmaya başladığını söyleyebilirim. Yeni jenerasyon lazerlerin silme başarısını yüzde 90'ların üzerine çıkardığını söyleyebilirim " diyor.


ARTIK KADINLAR DAHA ÇOK YAPTIRIYOR


17 yıldır dövme yapan Tamer Güleryüz, 3-5 yıldır kadınların erkeklerden daha fazla dövme yaptırdığını söylüyor. Sevgili, nişanlı, eş vs. adını yazdırdıktan sonra ayrılanların bu dövmelerini tüy, kuş, ağaç gibi motifler kullanarak yeni bir dövmeyle kapamaya da çalıştıklarını anlatan Güleryüz, "Hemen hemen hiç kimse tek dövmeyle kalmıyor. Dövme yapılırken kullanılan malzemelerin gelişmesi ve daha güvenli olması hem dövme yaptıranların hem de yapılan dövmelerin sayısına artırıyor " diyor.
7.09.2015 - 18724Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]