Dr. Çağlar'dan 'Havuz Yerine Denizi Tercih Edin' Önerisi

ÇOCUK Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Murat Çağlar, ailelerin çocuklarını yaz aylarında rastlanan hastalıklardan uzak tutabilmesi için alınabilecek önlemleri anlattı.

Dr. Çağlar'dan 'Havuz Yerine Denizi Tercih Edin' Önerisi

ÇOCUK Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Murat Çağlar, ailelerin çocuklarını yaz aylarında rastlanan hastalıklardan uzak tutabilmesi için alınabilecek önlemleri anlattı.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Murat Çağlar, etkili hava sıcaklıklarının yaşandığı şu günlerde ailelere uyarılarda bulundu. Çağlar, "Sıcak havanın etkisiyle daha fazla terleyen çocuklar sıvı kaybediyor. Dolayısıyla da su ihtiyaçları artıyor. Bu nedenle yaz aylarında çocuklara daha fazla su içirilmesi gerekiyor. Çocukların sıvı ihtiyacını karşılamak için çay, kola ve diğer yapay içecekler yerine su ve ayran tercih edilebilir" dedi. Yaz aylarında çocukları giydirirken kıyafet seçimine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Çağlar, "İnce, pamuklu, bol ve açık renkli giysiler tercih edilmeli. Çünkü kalın ve sıkı giysiler isilik, pişik, mantar oluşumuna katkıda bulunuyor. Bu tip sorunlardan korunmak için kıyafet seçiminin yanı sıra çocukların her gün, gerektiğinde ise günde birkaç defa ılık suyla duş aldırılması önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

"ÇOCUKLARINIZIN GÜNEŞE ÇIKACAĞI SAATLERE DİKKAT EDİN"

Kemik sağlığı ve bağışıklığın kuvvetlenmesinde büyük rol oynayan D vitamininin en büyük kaynağının güneş olduğunu belirten Dr. Murat Çağlar, "Kanserojen etkisi olan güneş ışınları ciltte lekelenme ve erken yaşlanma gibi sorunlara sebep oluyor. Bu nedenle çocukların 11.00-16.00 saatlerinde güneşe çıkarılmaması, çıktığındaki zaman dilimi ise 15 dakikayla başlatılıp yavaş yavaş artırılması gerekiyor. Deniz kenarında gölgede otururken ve denizde geçirilen süreçte de güneşe maruz kaldıklarının unutulmaması önem taşıyor" diye konuştu.

"AÇIKTA SATILAN GIDALARI TÜKETMEYİN"

Dr. Çağlar ayrıca, yaz aylarında sütlü, yumurtalı ve tavuklu besinlerin çok daha kısa sürede ve kolaylıkla bozulabildiğini ifade ederken, şöyle devam etti:

"Bu tip yiyecekleri dış ortamda bekletmeden hızlı bir şekilde tüketmek önem taşıyor. Ayrıca açıkta satılan gıdalar ve açık büfelerde uzun süre sıcakta bekleyen yiyecekler de mikrop üremesi için uygun bir ortam haline geliyor. Aslında faydalı bir besin olan ve çocukların en sevdiği yiyeceklerin başında gelen dondurma, uygun şartlarda saklanmadığında besin zehirlenmesine neden olabiliyor. Bu nedenle emin olunmayan yerlerden çocuklara kesinlikle dondurma alınmaması gerekiyor."

Dr. Çağlar, hijyen tedbirleri alınmasına rağmen havuzlardan hepatit A, cilt mantarı, üriner enfeksiyon, dış kulak yolu enfeksiyonu, konjonktivit, ishal gibi hastalıkların bulaşabildiğini vurgularken, "Bu nedenle eğer seçim şansı varsa denizin tercih edilmesini öneriyorum. Bu tip sağlık sorunlarından çocukları korumak için deniz ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duş aldırmak, havuza sokmadan önce ayaklarını mantara karşı özel solüsyonlu sularla yıkamak, yüzücü gözlüğü ve kulak tıpası kullandırmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

- Kayseri

9.08.2016 - 22255Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Ayurveda
Ayurveda' ya Göre Spor Hangi Saatlerde Yapılmalıdır?
Sağlık Video Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Sağlık Video Kolesterol Nedir?
Kolesterol Nedir?
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

 

[Hata Bildir]