Dr. sevim kuşlu çiçek: yaş ilerledikçe meme kanseri riski artıyor

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sevim Kuşlu Çiçek, kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu söyleyerek, yaş ilerledikçe meme kanseri riskinin arttığını dile getirdi.

Dr. sevim kuşlu çiçek: yaş ilerledikçe meme kanseri riski artıyor
Medicana International İstanbul Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Öğretim Görevlisi Sevim Kuşlu Çiçek, meme kanseri hakkında açıklamalar yaptı. Kadınlarda en sık görülen kanserin meme kanseri olduğunu belirten Dr. Çiçek, "Kadınlardan görülen kanserlerin yaklaşık yüzde 33'ü meme kanserini oluşturuyor. Her 3 kadın kanserinden birisi meme kanseridir. Türkiye'de görülmekte olan meme kanserinin sıklığı, Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelere göre daha düşüktür" dedi.

"YAŞ İLERLEDİKÇE MEME KANSERİ RİSKİ ARTIYOR"

Risk altında olan kişilerin özelliklerini sırlayan Dr. Sevim Kuşlu Çiçek, "Yaşınız 50'nin üzerindeyse meme kanserine yakalanma riskiniz, 50 yaşın altında olan kadınlardan 4 kat daha fazladır. Çünkü kadın yaşı arttıkça risk de artar. BRCA1 veya BRCA 2 geni taşıyanlarda, ailesinde meme kanseri olanlarda, 30 yaş sonrası ilk doğum yapanlarda, ilk adeti erken yaşta (11 yaştan önce) olup, geç yaşta menopoza girenlerde, menopoz sonrası 5 yıldan uzun süre hormon replasman tedavisi verilenlerde, uzun süre doğum kontrol hapı kullanımı, obezite, yoğun meme dokusuna sahip olmak, radyasyon tedavisi almış olmak, düzenli alkol kullanımı kansere yakalanma riskini artırırken, çok doğum yapmak ve emzirmek riski azaltır. Daha önce meme kanseri geçirmiş ve tedavi olmuş kadınlarda, diğer memede kanser gelişme olasılığı normal kadınlara göre 3-4 kat daha fazladır" diye konuştu.

HER YIL MAMOGRAFİ ÇEKTİRİLEBİLİR

Meme kanserinin birçok belirtisi olduğunu söyleyen Dr. Çiçek,

"Ele gelen kitle, meme derisindeki değişiklikler, memenin şeklinde değişme, meme başı değişiklikleri ve meme başından akıntı önemli belirtileridir. Meme kanserinde tarama programları sayesinde erken tanı mümkündür. Tüm görüntüleme yöntemleri içinde meme kanserini en erken saptayabilen yöntem mamografidir. Yaşamınızda her zaman İdeal kilonuzu koruyun, aktif olun ve spor yapın, alkol tüketiminizi azaltın ve sigara kullanmayın, mevsimine uygun sebze ve meyveyi bol tüketin, günde en az 2 litre su için. Böylece kansere yakalanma riskini de azaltabilirsiniz. Gelişmiş ülkelerde meme kanserinde uygulanan tedavi yöntemleri ülkemizde de uygulanmaktadır. Meme kanserinin tedavisinde kaydedilen önemli gelişmeler, yeni tedavi olanakları erken evrede yakalanan meme kanserinde tedavi ile tamamen yok edilebilmesini sağlamaktadır" ifadelerini kullandı.

"TEDAVİ HASTALIĞIN EVRESİNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR"

Meme kanseri evrelerinde hastaların tek bir tedavi seçeneği ile tedavi edilmediklerini belirten Dr. Çiçek,

"Birçok kadın birden fazla tedavi görür. Erken evrede ameliyat ilk tedavi seçeneğidir. İleri evre meme kanserinde genellikle ilk tedavi seçeneği kemoterapidir. Kemoterapiye alınan yanıta göre sonrasında ameliyat yapılır. Kanser yayılımı fazla ise ameliyat önerilmez. Meme kanserinde cerrahi, kemaroterapi, radyoterapi, hormonoterapi tedavileri uygulanmaktadır. Erken evre meme kanserinde meme koruyucu cerrahi uygulanabilir. Sonrasında yapılan kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi devam eder. Ameliyat öncesi yapılan muayene ve tetkikler ile tümörün meme koruyucu cerrahiye uygun olduğu saptanır. Geride kalan meme dokusunda bilinen bir tümör kalmadığından emin olunarak meme koruyucu cerrahi yapılır. Meme koruyucu cerrahide yapılan hastaların memesinde tekrar tümör oluşma riskini en aza indirmek için geride kalan meme dokusuna radyoterapi verilmektedir" dedi.

 

 

12.10.2019 - 41334

İlgili Diğer Yazılar
Kuaförler, kadınlarla
Kuaförler, kadınlarla 'meme kanseri'ni konuşacak
"Kahve meme kanserinden koruyucu özellik taşıyabilir"
"Kahve meme kanserinden koruyucu özellik taşıyabilir"
Müzedeki termal kameradan meme kanseri olduğunu öğrendi
Müzedeki termal kameradan meme kanseri olduğunu öğrendi
Uzmanından önemli uyarı: Her büyük tümör ileri evre kanser değil
Uzmanından önemli uyarı: Her büyük tümör ileri evre kanser değil
Genç tıpçılar meme kanseri için sokakta
Genç tıpçılar meme kanseri için sokakta
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]